2.Dünya Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

 

2.Dünya Savaşının Nedenleri ve Sonuçları,Hitler, 1936 Mart’ında Almanya’nın Ren Irmağı’nın batısında kalan topraklarına askeri birliklerini gönderdi.

Oysa 1925’te Almanya ile Milletler Cemiyeti arasında yapılan antlaşmaya göre bu bölgede hiçbir devlet asker bulunduramayacaktı. Milletler Cemiyeti bu konuda da protestolar dışında yaptırım uygulamadı. Ardından İtalya ve Almanya,İspanya’daki iç savaşta cumhuriyetçi yönetime karşı faşist General Francisco Franco’nun saflarında savaşmak üzere asker gönderdi_ böylece yeni silah ve uçaklarını da denediler. Yeni toprak kazanımları ve dünya egemenliği için Almanya,İtalya ve Japonya, Berlin-Roma-Tokyo Mihveri diye adlandırılan bir ittifak kurdular. Bu yüzden bu ülkeler Mihver Devleri adıyla anıldı.

1937’de Japonya,Çin’e karşı top yekun bir savaş başlattı. Bir yıl sonra Almanya,Avusturya’yı işgal etti; ardından da Çekoslovakya’da Alman asıllıların çoğunlukta olduğu Südet bölgesi üzerinde hakkı olduğunu ileri sürdü.

İngiltere ve Fransa,Çekoslovakya’yı Hitler’in bu isteğine boyun eğmesinin yararlı olacağına inandırdı ve Eylül 1938’de yapılan Münih Antlaşması’yla bölge Almanya’ya bırakıldı. 6 ay sonra Hitler başkent Prag’ı bombalayacağını söyleyerek gözdağı verince Çekoslovakya Almanya’nın boyunduruğuna girdi.

Almanya’nın sonraki kurbanı 1. Dünya Savaşı’nın ardından bağımsız bir devlet olarak yeniden kurulan Polonya’ydı. İngiltere ve Fransa bu kez Alman saldırısına karşı Polonyalılara yardım edecekleri konusunda kesin güvence verdiler. Almanya,Polonya’ya saldırınca da 2. Dünya Savaşı başlamış oldu.

Savaş  kısa  sürede  gelişti. 1940  yılında  Almanlar  Norveç’e  saldırdı. Amaçları deniz altıları için üsler kurmak ve İsveç’in kuzeyindeki madenlerden çıkartılarak denizyoluyla Norveç’in Narvik limanına getirilen demire el koymaktı. Almanlar  kısa  sürede  bunun  gibi  birçok  sınır  ülkesine  saldırdı.

Doğuda  Rusya’ya  Batıda  İngiltere’ye  saldırdı. Japonlar  Amerika’ya  saldırdılar. Savaşta  çok  çetin  mücadeleler  yaşandı. Savaşa  katılan  her  ülke  çok  büyük  kayıplar  verdi.

Türkiye  ise  2.Dünya  savaşına  katılmadı. Fakat  savaşın  başlarından  itibaren  Türkiye’nin  üzerinde  büyük  bir  baskı  vardı. Dönemin  cumhurbaşkanı  İsmet  İnönü  savaşa  katılmak  istemiyordu. Fakat  savaşın  sonlarına  doğru,  İngilizlerin  yanında  simgesel  olarak  savaşa  katıldı.

1945 başlarında,Almanya’nın artık uzun süre savaşamayacağı ortaya çıkmıştı. Müttefik liderler,ABD Başkanı Roosevelt,İngiltere Başbakanı Churchill ile SSCB’nin önderi Stalin Kırım’daki Yalta kentinde toplandılar ve Almanya’nın koşulsuz olarak teslim alınması konusunda anlaştılar. Bunun dışında savaş sonrası Avrupa’ya ilişkin planlar da yaptılar. Ocak 1945’te SSCB askerleri Oder Irmağı’nı Budapeşte’ye,nisan başında da Viyana’ya girdiler ve Berlin’e doğru ilerlediler. 25 Nisan’da Berlin’i kuşattılar. Kentin merkezinde ki bir yer altı sığınağından savunmayı yönetmekte olan Hitler savaşın yitirildiğini kavrayarak 30 Nisan’da intihar etti. Amiral Karl Dönitz’i kendi yerine atamıştı.

2.Dünya  Savaşı  sırasında  her  ülke  sivil  ve  askeri  olmak  üzere  pek  çok  insanını  kaybetti. Her  ülkenin  ekonomisi  büyük  ölçüde  zarar  gördü. Bunun dışında  Amerika’nın  Japonya’ya  attığı  atom  bombasının  yol açtığı radyasyon etkisi yıllarca SÜRDÜ. Radyasyon nedeniyle insanlar; daha sonra sakatlandılar ve öldüler. Uzun yıllar sonra bile özürlü çocuklar doğdu

2.Dünya Savaşı Bilançosu

Savaşın Genel Maliyeti : 1.116.991.463.084 USD

Toplam Seferberlik ……: 92.000.000 Kişi

Askeri Kayıplar …………: 17.000.000.Kişi

Sivil Kayıplar……………..: 18.000.000.Kişi

2.Dünya Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir