Abd ‘nin Kürt Kartı – Özet

 

Abd ‘nin Kürt Kartı – Özet

Birinci bölüm

ABD başkanı, Körfez krizi başladığında george Bush’un Kürt kartını nasıl kullandığını açıklamaya başlar. Körfez savaşının başlamasından altı ay önce bir balık avında Kürt köprünün kulübesi kenneburnkport’un kaderi kuruldu.

İkinci bölüm

Bu bölüm geçmişi anlatıyor. 1946’da İran’da kurulan ve 1970’li yılların başına kadar bölgedeki güçleri kısa sürmüş ve Birleşik Devletlerin bu soruna nasıl baktığı Kürdistan Cumhuriyetinden.

Üçüncü bölüm

Bu bölüm, ABD’nin politik ve kirli çalışmasının tarihi ve tanınmış çukurluk raporudur ve 1970’lerde Birleşik Devletler, İran’a karşı İran’la oynanan oyunlar ile ilgilenmektedir.

Dördüncü bölüm

Bu bölümde; 1970’lerin sonu bu. bu bölümde, Birleşik Devletler başkanı jimmy carter tarafından mullah barbani’nin Birleşik Devletler’de olduğu yıllarda yazılan mektuplar dikkate alınır.

Bu arada Tahran’daki büyük elçiliği ele geçiren devrim muhafızları adına 1979’da Büyükelçilik tarafından yayınlanan cia kriptoları ve Kürtler hakkında bir rapor da bu bölümde yer aldı.

Beşinci bölüm

1980’de İran ve Irak arasındaki savaş patlakçısıyla başlar ve 1980’lerde çatışma ve bölgedeki Kürtlerin rolüne değinir.

Altıncı ve yedinci bölüm

Bu iki bölümde Kürtlerin ABD körfezi senaryosunda nasıl yer aldığı anlatılmaktadır. Başkan Bush, Irak halkını bir konuşmada ‘haksızlığa’ karşı ayağa kalkmaya çağırdı. Yanlış gruplar ayaklanma çağrısında bulundu.

Sekizinci bölüm

Bu bölümde, Kürt mülteci krizi, cumhurbaşkanı başkanı turgut ozal ve george Bush’un arkadaşlığı, Kürtlerin geleceklerini nasıl izleyeceği bugünkü figürin çekiçleri değil, daha da önemlisi, cumhurbaşkanı cevap arıyor çalılığın kurtuluşa nasıl yaklaştığı sorusu üzerine.

Dokuzuncu bölüm

1992’de Amerikan hükümetinin Kürtlere yaklaşımı. Ayrıca, George Bush siyasetinde politikada önemli rol oynayan iki önemli raporda ayrıntılı olarak yer veriliyor.

Beşinci bölüm

İran ile ırak arasında 1980 yılında patlak veren savaş ile başlıyor ve 1980 ‘li yıllarda kürtlerin bu çatışmada ve bölgede oynadıkları role değiniyor.

Altıncı ve yedinci bölüm

Bu iki bölümde kürtlerin, abd körfez senaryolarında nasıl yer aldıklarına değiniliyor. başkan bush yaptığı bir konuşmada ırak halkını saddam ‘a karşı ayaklanmaya çağırmıştır. ayaklanma çağrısını yanlış gruplar değerlendirmişlerdir.

Sekizinci bölüm

bu bölümde, kürt mülteci krizi ile birlikte cumhurbaşkanı turgut özal ile george bush arasındaki dostluk, kürtlerin geleceklerini nasıl etkiledi  özal devreye girmeseydi bugün incirlik ‘teki çekiç güç olur muydu  daha da önemlisi, başkan bush ‘un kürtlere yaklaşımı nasıldı  sorularına cevap aramaktadır.

Dokuzuncu bölüm

amerikan yönetiminin 1992 yılındaki kürt yaklaşımını anlatıyor. bundan başka, george bush ‘un kürtlere yönelik politikasında önemli bir rol oynayan iki önemli raporda ayrıntılarıyla ele alınıyor.

I. bölüm onun 10. başlığı olacak şimdi. 3 Kasım 1992’de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı ve Amerikan halkı Başkan Bush’a bir kurtarma gönderdi. şimdi amerika Bill Clinton dönemine başlıyor. Yani 1968’ler iktidarda. kimin iktidarda olduğu gibi sorulara cevap verir.

Sonuç olarak: Birleşik Devletler Kuzey Irak’ta birleştirilmiş bir Kürt devleti, Washington’da bir Kürt devleti kurulmasını istiyor ve bu sorular uzun süredir tartışılıyor. Buna göre, Kürt devleti Kuzey Irak’ın gözetiminde kuruluyor. dünyanın tek süper gücü, ne gücü, eğilimi nedir. Meselenin ilginç yanı, bu sorunun cevabının açıkça hayır olmasıdır.

İkinci dünya, Ortadoğu bölgesinin Kürt bölgesine uzun süre kaçtı. Bu yakınlık, CIA’nin İran’la olan Iraklı taki Kürt gruplarını silahlandırdığı 1975 yılında zirveye ulaştı. ancak daha sonra Henry Kissinger’ın Washington Kürsüleri için bir kart kullanarak yalnız mustafa barzani’nin hüzünlü Hüseyinine karşı yalnız bıraktığı ortaya çıktı. Başka bir deyişle, ABD Kürtleri önceden hesaplanmış piyonlardan başka nereye gitmekten başka bir şey değildir.

Birleşik Devletler son Körfez krizine kadar uçurtmalar için satranç stratejisini sürdürdü. Aynı dönemde cumhurbaşkanı, turgut özal’da Kürt meselesinde bir tavla oyuncusu gibi davranıyordu. yani, tanrıyı aldı ve gelen numaraya göre hareket etti.

Savaştan sonra silindir değişti. ışın türkiye politikaları ile Kürt sorunu daha aşırıydı. Kendisi için bir strateji belirlemeye başladı. Bu stratejiler henüz tamamlanmasa bile, türkiye bundan böyle geleceğe yönelik planlar yapmaya başladı. Kısacası tavla yerinde bıraktı.

Aynı satırda, tavla satrancin washinton’da gerçekleşiyordu. Kaygan kumaşlar birleşik stratejinin tanımlanmasını engellemektedir.

Washington’un kesin çizgisinde bugüne kadar tanımlanmış bir Kürt siyaseti yok. ancak geçen yıl körfez seçimleri, parlamento kuruldu ve ordu başında ve sonunda bir ordu washington’dan gelen yeşil ışığı beklemek üzere ayarlandı. yeşil ışık yakıldığında gelecekteki kararlılığa da bağlı olacak 42 bilardo klinton kararında başkan seçildi! sonuç:

Kitabın ana fikri şudur

ABD şu an için saddam uğruna Kürt siyasetini hedef almaktadır. sadece Kürt devlet washington’dan gelen yeşil ışık bekliyor.

Kitabın yenilikleri

hayır. c. genel değerlendirmeler ve kitapla ilgili öneriler: Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok insanın bilmediği son ve orta vadeli siyaset belgeleriyle birlikte okuması gereken bir çalışmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir