Abdest Nedir? Din Kültürü

 

Abdest Nedir Din Kültürü,Namaz kılmanın ön ve uyulması mecburi olan bu koşul, küçük kirlenmeden küçük-temizlenme anlamındadır.

Abdestin farz olan yüzü, dirseklere kadar elleri, İncik kemiklerine kadar ayakları yıkamak ve başın dörtte birini ıslak elle sıvazlamanın yanında Hz. Muhammed tarafından uygulanan ve müslümanlann uyduğu sünnet diye adlandırılan kuralları vardır.’Farz olmayan ve sadece Hz. Muhammed tarafından uygulandığı için yapılan abdest sünnetlerinden bazıları el ve yüzü üçer kez yıkamak, kulakların içini ıslak elle sıvazlamak, yıkamaya sağ taraftan başlamak sayılabilir.

Şeytana inananların ve kötü ruhların etkisinde kalanların bunlardan kurtulmak gayesi ile temizlik yani taharetlenmek, müslümanlıktan önce de biliniyordu.

Ancak müslümanlığın doğduğu yıllara yakın bir zaman da artık uygulanmayan bir gelenek haline gelmişti. Eski bir Sâmî geleneği olan abdesti müslümanlar sürdürmek konusunda bir hayli özen göstermişlerdir.

Zahiriler ve Şiîler her namazda abdest alırlar. Bazı sünni mezheplerde ise abdest ancak küçük kirlenme söz konusu olduğunda uygulanır. İslâm hukuku Fîkıh’a göre kaçak kirlenmenin olması için, erkek ve kadın derilerinin birbirilerine değmiş olması, ayakyoluna gitme, baygınlık veya uyku, cinsel organlan elleme olması gerekir.

Bu sünni mezheplerde bir yerde konuk olarak bulunanlar üç gün üst üste ayaklarını yıkamak yerine, ayakkabı üzerini meshederler. Ancak ayakkabı giyilmeden önce ayakların yıkanması şarttır. Kur’an’daki Mâide süresi de abdestin kurallarından bahseder.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir