Abdi İpekçi Kimdir,Hayatı | Gazeteci Biyografileri |

Abdi İpekçi Kimdir  Türk gazetecisi.(öl. İstanbul 1979). Milliyet gazetesi genel yayın yönetmeni ve başyazarı iken 1 şubat 1979 akşamı evine giderken, bir tedhişçi tarafından arabasında öldürüldü.

Abdi İpekçi Hayatı

Nişantaşı kavşağında, yeşil ışığı beklemekte olan İpekçi’nin arabasına kadar sokulan ve silahını beş kez üst üste ateşleyen katil kaçtı. İpekçi hemen öldü.

Abdi İpekçiOlay Türkiye’de ve dış ülkelerde çeşitli tepkilerle karşılandı, kimliği bilinmeyen katil ve tedhiş olayları şiddetle kınandı.

Milliyet gazetesi, İpekçi’nin katilini bulana ödül vaadetti.

25 haziran 1979’da İpekçi’nin katili İstanbul’da yakalandı.

Mehmet Ali Ağca adındaki tedhişçi, yargılanması sürerken, tutuklu bulunduğu Kartal Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırıldı (23 kasım 1979).

28 nisan 1980’de gıyaben idam cezasına çarptırılan Ağca, Avrupa’ya kaçtı.

Ağca, daha sonra Papa II. Jean Paul’e karşı düzenlediği suikastte, katolik âleminin manevi liderini ağır yaralayarak, tedhiş hareketlerinin en nefret uyandırıcı örneklerinden birini verdi ve adından sık sık söz ettirdi.

   Abdi İpekçi ödülleri

Yunanlı yüksek mimar ve mühendis Andreas Politakis’in girişimiyle, Politakis ve Milliyet gazetesinin işbirliğiyle düzenlenen «Abdi İpekçi Barış ve Dostluk ödülü», ilk kez şiir, öykü, araştırma ve gazetecilik konusunda yapıldı ve ilk ödüller şubat 1980’de Atina’da yapılan törende dağıtıldı.

1982’de düzenlenen İkincisinin ödülleriyse şubat 1983’ te İstanbul’da düzenlenen bir törende dağıtıldı.

İkinci yarışmaya grafik ve afiş dalında yapıtlar da katıldı Milliyet Sanat Dergisi de, A. İpekçi’nin anısına saygı olarak 1980’den sonra, gene «Abdi ipekçi Barış ve Dostluk ödülü» adıyla, her yıl bir sanat dalında yarışma düzenleyerek derece alanlara ödül verildi.

1982’ye kadar bu ödülü şu sanatçılar kazandılar: 1980’de oyun dalında ödülü Tuncer Cücenoğlu {Çıkmaz Sokak) ile Vüsat O. Bener (ipin Ucu) paylaştılar.

1981’ de roman dalında Hulki Aktunç (Bir Çağ Yangını), 1982’de hikâye dalında Muzaffer Abayhan (Biz Birbirimize Benzeriz).

Bir cevap yazın