Adaçayı Nedir? Nerede Yetişir?

 

Adaçayı Nedir,Nerede Yetişir,Adaçayı dendiğinde hemen herkesin aklına, yapraklan sıcak suda bir süre bekletilerek çay gibi içilen bir bitki gelir.

Oysa adaçayı, bilimsel adı Salvia olan ve dünyada 500’ü aşkın türü yetişen kalabalık bir cinsin üyelerinden birçoğunun ortak adıdır.

Ilıman bölgeleri ve taşlık yerleri seven bu bitkilerin 80 kadar türü Türkiye’nin her yerinde, özellikle Akdeniz Bölgesi’nin dağlık yamaçlarında ve orman diplerinde yetişir.

Çok eski çağlardan beri sağlığa yararlı bitkiler olarak kabul edilen ada çayı türlerinin bilimsel adı da “sağlık verici” anlamındaki Latince salvus sözcüğünden alınmıştır. Bu bitkilerden çoğunun keskin kokusu yapraklanndaki uçucu yağlardan kaynaklanır.

Büyük olasılıkla yaprak yiyen böceklere karşı bir savunma aracı olan bu kimyasal maddeler, adaçayı türlerine insanlar için yararlı özellikler kazandırmıştır.

Anayurdu Güney Avrupa olan ve çay gibi içilen tıbbi ada çayı (Salvia officinalis) sıcak, kuru ve taşlık tepelerde kendiliğinden yetişir.

Bu kısa boylu otsu bitkinin boz yeşil renkli ve tüylü yapraklarının kendine özgü çok keskin ve acı bir kokusu vardır.

Morumsu pembe çiçeklerin açmasından hemen önce toplanıp kurutulan ada çayı yapraklarıyla hazırlanan çay uyancı, rahatlatıcı etki yapar; gargara olarak kullanıldığında da mikrop öldürücü özellikleriyle ağız ve boğaz hastalıklarına iyi gelir.

Türkiye’de yetişen ve dağ elması ya da acıelma otu adlarıyla da bilinen Anadolu ada çayının (Salvia triloba) yapraklarından hem çay hazırlanır, hem de “elma yağı” denen uçucu bir yağ elde edilir. Elma yağı, koku vermek için sabun ve j şekerlere katılan hoş kokulu bir maddedir.

Gelincik kırmızısı çiçek başaklarıyla yazın park ve bahçelerde güzel öbekler oluşturan ateşçiçeği (Salvia splendens) de bir ada çayı türüdür.

Ada çayı cinsindeki bütün bitkiler ballıbabagiller (Labiatae) familyasındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir