Afrodit – Mitoloji,Hikayesi,Efsanesi

Afrodit – Mitoloji Sevgilisi Ares’tir. Buna rağmen Afrodit, Adonis’e âşıktır. Afrodit ile beraber görülen Eros savaş tanrısı Ares’ten olan çocuğudur.

Afrodit’in Hikayesi

Aşk tanrıçasının insanları birbirine aşık eden bu çocuğu, sevimli yüzü, ufacık kanatları, gerilmiş yayı ve Afroditatmak üzere olduğu okuyla tanınır.

Afrodit, Olimpos dağının tepesindeki tanrılar toplantısına etrafındaki kalabalık grubuyle giderdi.

Bu şekil yürümeleri, daha sonraki devirlerde yerini Afrodit adına tertiplenen şenlik ve festivallere bırakmıştır.

Gerek Yunanistan ve İtalya’da gerekse Anadolu’da Afrodit’e olan inanç ve sevgi bir mezhep haline gelmiş, adına şehirler kurulmuştur.

Doğu sanatı onu bazen giyimli, bazen çıplak temsil eder; elleri ile göğsünü bastırmakta veya karnına dokunmaktadır (Kıbrıs toprak heykelcikleri).

Aşk ve Güzellik tanrıçasının en güzel tasvirlerini M.ö. V. ve özellikle IV. yy.dan sonra, yunan sanatı yarattı.

Ressamlar ve heykelciler, onu genellikle yarı veya tam çıplak olarak gösterirler.

En büyük yunan heykelcileri tarafından yapılan bazı Afrodit’lerin, elimizde

bunların ancak Romalılar tarafından çıkartılmış suretleri bulunmasına rağmen, bu gün de eskiden olduğa gibi, haklı bir şöhreti vardır.

Bunlardan birkaçını sayalım: Kallimakhos’tan Afrodit genitrix (Louvre); Praksiteles’den Arles Afrodit’i (Louvre) ve Knidos Afrodit’i (Louvre ve Vatikan müzelerinde çıkartmaları vardır). Tanrıçayı suya girmek üzereyken gösteren Knidos Afrodit’i, tanrıçanın en kusursuz heykeli sayılır: Skopas ve Lysippos’un Afrodit’leri (Floransa’da. Uffizi müzesindeki Capitole Afrodit’i ve Medici Afrodit’i, bunların Romalılar tarafından yapılmış kopyalarıdır). Çömelmiş Afrodit tipleri helenistik devirde yaratılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir