Ağırlık Nedir? Fizik

Ağırlık Nedir Fizik,Newton, bu olay üstünde düşünerek evrensel çekim (veya genel çekim) yasalarını bulmuştur. Bu ya­salara göre, sözgelimi deniz kıyıların­da görülen *gelgit olayları Ay’ın yer­yüzünden denizleri etkilemesi, yani kendine çekmesi sonucunda meydana gelir. Bir yalıyardan aşağı düşen nes­ne, yara doğru belli belirsiz sapar.

İvme

İster büyük ister küçük, ister ağır ister hafif olsun, aslında bütün ci­simler aynı *hızla düşer. «Aslında Yerçekimi nedeniyle düşen cisim gittikçe hızlanır; ivme adı verilen bu hızlanma g harfiyle gösterilir.

Bilgin­ler bu hızlanmayı, yani ivmeyi doğ­ru olarak ölçebilmişlerdir; ivme yer­den yüksekliğe ve bulunulan enleme göre değişir. Ankara’da, g — 9,799 m/s2; kutuplarda, g = 9,830 m/s2.

Ağırlıksızlık

Pilotların veya kozmonotların uğ­radığı şiddetli hızlanmalar, yer çekimi ivmesine göre kat kat fazladır ve bu da g sayısıyla ölçülür.

Buna karşılık hızla inen bir uçakta veya bir uydu­da bulunan mürettebat, ağırlıksız du­ruma gelebilir (o zaman g sıfıra eşit olur) ve bu yüzden, suda yüzen balık gibi havada yüzerler; fakat bu durum organizmanın çalışmasını olduğu ka­dar duyulan da etkiler. Ay’da yürüyen Amerika’lı astronotlar, Ay’da ağırlığın nasıl azaldığını herkesten iyi gördüler; Ay, -Dünya’dan ufak olduğu için ayçekimi yerçekiminin altıda biri kadardır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir