Ahmed Şukayri

Ahmed Şukayri,(1908-1980) Arap diplomat ve siyasetçi. Avukattı. İsrail’e karsı gılen savaşı körükledi (1948-1952). Birleşmiş Milletler teşkilatıyla ilişkileri sürdürmekle görevli devlet bakanı oldu, sonra Suudi Arabistan’ı, 1963’e kadar bu teşkilatta temsil etti.

El-Fetih tedhiş teşkilatının, sonra Filistin Kurtuluş teşkilatının başkanı oldu. İsrail topraklarından gelmiş ve Gazze topraklanyle Filistin ürdünü’nde yerleşmiş olan arap mültecilerini teşkilata alması üzerine kral Hüseyin ile arası açıldı ve komandolarının Ürdün topraklarından hareketle İsrail üstüne baskınlar yapmasını sürdürebilmek için, Amman’da bir rejim değişikliği öngördü. İki devlet adamı arasındaki ilişkiler 1966 temmuzunda kesildi.

Mısır-İsrail bunalımının 1967 haziranında İsrail’e karşı birleşmiş bir cephe kurulmasına yol açmasıyla ve Şukeyri’nin Amman’a kral Hüseyin’in uçağıyla dönmesiyle ilişkiler yeniden kurulmuş oldu.

Haziran 1964’te, arap yenilgisinin ertesinde, Filistin meselesinin tek taraflı olarak çözümüne karşı çıktı. 24 Eylül 1968’de Kahire’de yapılan toplantıda Filistin Kurtuluş teşkilatının başkanlığından düşürüldü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir