Ahududu

Ahududu Bitkisi,Yalnız böğürtlenden farklı olarak, ahududunun olgunlaşan meyveleri toplanırken ortasındaki göbek bölümü ya da sap tutacı meyve sapıyla birlikte kopar, Böylece ezilip dağılmadan sapından ayrılan meyvelerin ortasında bir boşluk kalır.

Ahududu Bitkisinin Özellikleri

AhududuAhududu aslında tek bir meyve değil, bir araya kümelenmiş küçük, etli ve çekirdekli meyvecikler topluluğudur. Çilek ve böğürtlende de görülen bu tip bileşik meyvelere “üzümsü meyve” denir, Böğürtlenler gibi Ruhun cinsinden olan ahududunun bilimsel adı Rubus İdaeus’tur. Bitkinin tür adını gösteren Idaeus sözcüğü bugün Kaz Dağı olarak bilinen ida Dağı’nın adından gelir.

Çünkü Eski Romalı tarihçi Plinius’a göre, Edremit’in kuzeyindeki bu dağ ahududu bitkisinin anayurdudur, Asya’nın kuzeybatısı ile Afrika’nın kuzeyinde yabani olarak kendiliğinden yetişen ahududunun meyveleri eski çağlardan beri toplanarak yenmiş, ama anlaşıldığına göre 16. yüzyıla kadar özel olarak yetiştirilmemiştir.

Ahududu bitkisi ikinci yılında meyve verdikten sonra kuruyan dikenli bir çalıdır. Kümecikler oluşturan küçük beyaz çiçekleri mayıs-haziran aylarında açar; kırmızı meyveleri ise genellikle sonbaharda olgunlaşır.

Anayurdu olan Türkiye’de bugün bile büyük ölçüde yabani olarak yetişen ahududunun deneme niteliğindeki tarımına ancak son 20 yılda başlanmıştır.

Oysa Avrupa ülkelerinde ve ABD’de ahududu tarımına büyük önem verilir. Bu nedenle, özel bahçeler düzenlenerek, bildiğimiz kırmızı ahududunun sarı, beyaz ve siyah meyve veren birçok çeşidi yetiştirilmiştir.

Ahududu daha çok serin, nemli iklimleri ve iyi akaçlanmış, zengin toprakları sever. Bitkinin tohumları ya da kök sürgünleri genellikle sıralar halinde ekilir ve direkler arasına gerilen tellerle desteklenir. Genç bitkilerin iyi gelişebilmesi için kuruyan yaşlı dalların kesilmesi gerekir.

Taze olarak yendiği gibi reçel, marmelat, pasta, dondurma, şerbet ve likör yapılarak da değerlendirilen ahududu meyveleri C vitamini ve mineraller açısından zengindir. Ülkemizde daha çok pastacılıkta kullanılan bu meyve Fransızca’dan dilimize geçmiş olan frambuaz adıyla tanınır.

 

Ahududu

Ahududu

Ahududu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir