Akarlar

Akarlar,Eklembacaklılar içinde böceklerden ayrı bir sınıf oluşturan örümcek, akrep, kene ve akarlâra örümceğimsiler (Arachnida) denir.

Akarların Özellikleri

İnsanlara, evcil hayvanlara ve meyve ağaçlarına eh zararlı hayvanlardan biri oldukları halde, bilim adamları akarlara yeni yeni önem vermeye başlamışlardır; bu gecikmenin nedeni belki de akarların çok küçük olmasıdır.

Gerçekten de en iri akarların uzunluğu 6 milimetreyi geçmezken, en küçüklerini çıplak gözle görmek bile olanaksızdır.

Akarlar genellikle üstünde uzun kıllar bulunan yuvarlak ve tombul gövdeli hayvanlardır. Gövdeye bitişik olduğu için kolayca ayırt edilemeyen başlarında emici ağız parçalan ve gözler bulunur; bazıları tümüyle kördür. Örümcekler gibi akarların da dört çift batağı vardır.

Oysa yumurtadan yeni çıkmış, nemf denen yavrularda yalnızca üç çift bacak bulunur. Nemfler büyürken birkaç kez deri değiştirir ve eksik bacak çifti de çıktıktan sonra erişkin duruma gelir.

Akarların, bütün dünyaya dağılmış 20.000 kadar türü vardır. Hemen her çeşit yiyecekle beslenen bu hayvanların birçoğu başka canlılarda asalak’ yaşarken, bazıları da hastalıklara neden olur. Türlerin büyük bölümü karada, bazıları tatlı sularda, pek azı da denizde yaşar.

Akarların en yakın akrabası, koyun ve köpek gibi hayvanlarda asalak yaşayan kenelerdir. Bayat peynirlere dadanan peynir akan bir büyüteçle bakıldığında görülebilir. Ekin tanelerinde ve unların arasında yaşayan un akan, bu besinlerin yenmesiyle mide ve bağırsaklara yerleşerek hastalığa yol açar.

İnsanda, koyun ve sığırlarda derinin altına gömülerek kaşıntılı uyuz hastalığına neden olan uyuz böcekleri de akarların bir türüdür.

Gene bir akar türü olan kırmızı örümcek, ağzından ipeksi iplikler salgılayarak ağaç gövdelerini ya da çalıları boydan boya örtebilen parıltılı ağlar örer.

 Akarlar
Akarlar
Akarlar
Akarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir