Akvaryum Bitki Yetiştirme Teknikleri


Akvaryumda bitki yetiştirmenin püf noktaları,Akvaryumda bitki yetiştirmek için hangi kum,Akvaryum Bitki Yetiştirme Teknikleri
,Akvaryumlarda kullanılabilen bitkiler çok çeşitlidir.

Bunun için seçilecek bitkilerin cinsi, akvaryumun büyüklüğün» ve içindeki balıkların cinsine bağlıdır.

Küçük bir akvaryuma, fazla boylanan bitkilerin dikilmesi, ileride akvaryumun içini karmakarışık ve çok zevksiz bir yeşillik yığınıyla doldurur.

Bundan başka, bazı balıklar yumurtlamak için geniş ve sık yapraklı bitkileri, bazıları da yaprakları su yüzüne serilenleri ararlar.

Akvaryuma Bitki ekimi Nasıl Yapılır

Akvaryum bitkilerinden bazılarını ilkbahar ve yaz aylarında çevremiz sularında bulabiliriz, ileride belirtileceği gibi, süs balıklarının bir kısmı soğuk sularda, bazıları da sıcak olanlarda yaşarlar.

Akvaryumdaki balıkların bu özelliklerine göre, buraya dikilecek bitkilerin de soğuk veya sıcak sularda barınıp gelişebilecek durumda olmaları gerekir.

Akvaryum Bitki Yetiştirme Teknikleri
Akvaryum Bitki Yetiştirme Teknikleri

Akvaryum bitkilerinin dikilmesi için en uygun zaman ilkbahardır.

Fakat akvaryumumuz, özel ısıtıcı kullanılarak har saman aynı sıcaklıkta bulundurulmakta ve bol doğal veya suni ışık da alabilmekte ise dikme mevsiminin önemi kalma» ve bitkiler her zaman dikilebilirler.

Bitkiler dikilmeden önce, 20 dakika kadar, pembe bir renk alacak derecede sulandırılmış potasyum permanganat» içinde bırakılarak dezenfekte edilmeli, üzerlerine yapışmış bulunan salyangoz yavruları ayıklanmalı, çürük yerleri kesilip atılmalı, köklerin de biraz kısaltılarak, bitkinin daha kuvvetle gelişmesi sağlanmalıdır.

Akvaryuma bir miktar su doldurulduktan sonra, işaret ve orta parmaklarla kumda genişçe bir delik açılıp bitki kökleri biraz derince olarak buraya sokulur.

Kum, hafifçe bastırılır, sonra bitkinin kök boğazı kumun hizasına gelecek şekilde yukarı doğru çekilir.

Köksüz olan bitkiler dikilince, suyun kaldırmaması için ilk zamanlarda küçük birer taşla sıkıştırılırlar.

Uzunca sürgünleri olan bitkiler, üçü veya dördü bir arada olmak üzere demetçik halinde dikilirler.

Bitkilerin dikilmesi tamamlandıktan sonra akvaryumun suyu tamamlanır ve balıklar buraya konulmadan önce, üç-dört gün beklenir: Akvaryumda çok fazla uzayan bitkiler, budanarak kısaltılırlar.

Bir cevap yazın