Albert Kesselring

Albert Kesselring (30 Kasım 1885 – 16 Temmuz 1960) Alman askeri.Topçu sınıfı kurmay subayıyken Birinci Dünya savaşı sırasında hava sınıfına geçti. Van Seeckt’in çalışma arkadaşı olan Kesserling, kara-hava ortak harekatında uzmanlaştı, 1934’te Lufwaffe’nin (Alman Hava kuvvetleri) kuruluşunda önemli rol oynadı ve bu kuvvetlere Prusya kurmayının ruh ve geleneğini aşılamaya çalıştı.

Albert Kesselring1936’da Lufwaffe’nin kurmay başkanı oldu. Polonya’da 1. (1939), sonra Fransa’da 2.Hava filoları kumandanlığında bulundu. 1940’ta mareşalliğe yükseldi.

1941’de Rusya harekâtına katıldıktan sonra ertesi yıl 10. Ordu ve Güney cephesi (Akdeniz-Afrika) kumandanı olarak Sicilya’ya gönderildi. Rommel’in Afrikakorps’u bu orduya bağlı idi. C grubu kumandanı oldu, şubat 1945’te Almanya’da Rundstedt’in yerine Batı cephesi kumandanlığına getirildi. Savaş sonunda esir edildi, bir İngiliz askeri mahkemesince savaş suçlusu olarak (Ardeatin Çukuru kıyımı) 1946’da ölüme mahkum edildi, kısa bir süre sonra cezası müebbet hapse çevrildi. 1952’de İngilizler tarafından serbest bırakıldı. Çelik Başlık («alman eski muharipler derneği») fahri başkanı oldu. Hatıralarını kaleme aldı.

 

 

Bir cevap yazın