Albert Marquet Kimdir,Hayatı,Eserleri

Albert Marquet Kimdir,(Bordeaux 1875 – Paris 1947)fransız ressamı.

Albert Marquet Hayatı

1890’da ecole Nationale Superieure des Arts Decoratifs’te Matisse’in sınıf arkadaşıydı. Daha sonra, ecole Nationale Suplrieure des Beaux-Arts’a girdi.

Oradan Cormon’un atelyesine, Aime Morot ve nihayet Gustave Moreau’nun atelyesine girdi (aynı zamanda Paul Serusier’nin ders verdiği Ranson akademisine de devam etti).

1900’de Salon de la Societe Nationale’de ve 1901’de Salon des İndgpendants’da eserlerini sergiledi.

Belçikalı ressam Evenepoel, Laffitte sokağındaki galerilerde ona Monet, Cezanne, Van Gogh ve Seurat’nın eserlerini tanıttı.

Marquet bir süre saf renkleri kullandı; 1904-1906 arasında Salon d’Autamne ve «fov»lara ayrılan salonlarda göründü, fakat yeni bir estetik anlayışı üstünde fazla durmadı ve kübizmden de etkilenmedi.

Daha çok manzara resimleri yaptı ve ayrıntılardan çok, baskın ahenklerin belirtilmesine ağırlık verdi.

Marquet, basitleştirme, özetleme, esas olanı verme, kalınlığı olmayan bir maddenin içinde, en ince değerleri açıklığa kavuşturma eğilimindeydi; mat, zarif ve birbiri içine girmiş eşyalardan hoşlanır, katılık ve şiddetten kaçınırdı, özellikle kış mevsiminde «Parisli gösteren tabloları çok beğenilir; Marquet bunları penceresinden veya balkondan çizmiştir: Toumelle Köprüsü (1902); Şafak Vakti (1903-1904); Grands Augustins Rıhtımı ve Gîte-le-Coeur Sokağının Köşesi (1905-1906); Louvre Rıhtımı (1907); Orfevres Rıhtımı ve Saint-Michel Rıhtımı (1908-1931 arasında); 1931’den itibaren Grands-Augustins Rıhtımı ile Dauphine Sokağının Köşesi.

Fransa’nın diğer şehirlerinde ve yabancı ülkelerde, özellikle Hollanda, Romanya, İsveç, İtalya ve S.S.C.B’de kaldığı sıralarda da resim yaptı.

1920-1945 Arasında Kuzey Afrika’yı dolaştı. Orada yaptığı tuvaller, sıcak ve parlak renklidir.

Albert Marquet aynı zamanda duygulu birkaç portre (Andre Rouveyre [1904]; Sömürge Çavuşu [1907]; Maria Lani [1928]; Bayan Marquet [1931]) ve buruk fakat sade bir realizm içinde bir düzine kadar çıplak kadın resimleri de çizdi (Ayakta Duran Çıplak [1910]; Arkadaşlar [1912]).

1925’ten itibaren suluboya ile çalışmaya başladı. Birçok eser resimledi (Eugene Monfort’un Mon Brigadier Triboulene (Tuğgeneralim Tribouline]; karısı Marcelle Marty’nio Moussa le Petit Noir [Küçük Zenci Miço]).

Art Moderne müzesinde ve dünyanın her yerindeki büyük devlet koleksiyonlarında eserleri vardır. En önemli eserleri Bordeaux müzesindedir.

Albert Marquet Eserleri

Albert Marquet

Bir cevap yazın