Aleksandros Mavrokordatos

Aleksandros Mavrokordatos Yunanlı siyaset adamı (İstanbul 1791 – Aigina 1865). Yunan Bağımsızlık savaşının belli-başlı önderlerinden biriydi. Fenerli Mavrokordatos ve Karacas ailelerinin oğluydu, öğrenimini İstanbul’da yaptı.

Çalışma hayatına Eflak voyvodası olan dayısı İoannis Karacas’ın yanında başkâtip olarak başladı. 1818’de dayısıyla Eflak’tan ayrılarak Avrupa’ya gitti.

Etniki Eterya’ya üye oldu (1819), İtalya’dan Messolongi’ye (1821), oradan da Peloponnesos’a geçti. Ocak 1822’de Epidauros’ta toplanan Birinci Milli kongre başkanı, sonra da Yürütme komitesi başkanı seçildi. Batı Yunanistan cephesinin kumandanı oldu (mayıs 1822). Savaşın başarısızlıkla sonuçlanması, Mavrokordatos’u yıldırmadı ve Messolongi’nin savunmasını üstüne aldı.

Nisan 1823’te İkinci Milli kongre Mavrokordatos’u genel sekreterliğe seçti; ama Kolokotronis tarafından istifaya zorlandı. Hydra’ya çekilerek İngiltere’den para yardımı alabilmek için çalıştı ve başardı.

Aralık 1825’te yeniden Messolongi’ye geldi ve yönetimi ele geçirdi. Mayıs 1825’te Messenia’da İbrahim Paşaya karşı savaştı. İngiliz şairi Byron ile birleşerek İngiltere ile anlaşmayı savundu. Bundan sonra İngiliz partisini kurdu.

Mavrokordatos Yunanistan’ın hürriyete ancak İngiliz hükümetinin yardımıyla kavuşacağını düşünüyordu. Aralık 1825’te Yunan hükümetinin emri üzerine Türkiye ile yapılacak görüşmeler hakkında Stradfort Cannig ile konuştu.

Bu diplomatik görüşmeler ingiliz-rus protokolünün imzalanmasına yardımcı oldu (4 nisan 1826). Bu protokol ve Londra’da 6 temmuz 1827 günü imzalanan antlaşmayla Yunanistan’ın Osmanlı imparatorluğuna vergiyle bağlı muhtar devlet haline getirilmesi kabul edildi. Bundan sonra Kapodistrias’ın kurduğu hükümette görev aldı. 1829’da istifa etti.

Eniştesi Trikupis ile birleşerek Kapodistrias’a karşı muhalefete girişti. 1832’de maliye bakanı oldu, ölümüne kadar Yunan hükümetinde çeşitli görevler aldı. 1844 Anayasasını hazırladı. Kırım savaşında Yunanistan’ın tarafsızlığını korudu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir