Alessandro Manzoni Kimdir?

Alessandro Manzoni Kimdir,İtalyan yazarı (Milano 1785 – 1873).

Alessandro Manzoni Hayatı

Soylu bir ailenin çocuğu olmasına rağmen, ilk gençlik çağlarından itibaren Cumhuriyetçi ve jakoben fikirleri benimsedi. Monden bir hayat sürdü.

1804’te Monti ile tanıştı ve ilk şiirlerini yazdı. 1805’te Paris’e yaptığı bir gezi sırasında Fauriel tarafından aydın çevrelere tanıtıldı. 1808’de de cenevreli bir Protestan olan Henriette Blondel ile evlendi. 1810’da karısı Calvin’ciliği bırakırken o da yeniden katolik oldu.

Bundan sonra da artık edebî ve siyasî hareketlerden uzakta kalarak ailesiyle sessiz ve sakin bir hayat sürmeye başladı. Eserleri, devrinin akımlarını büyük bir sadakatle yansıtan belgeler niteliğindedir.

Bu akımlar arasında, romantizmden Hıristiyanlık inancını belirtmek konusunda ilham aldı ve inni Sacri’de (Kutsal İlâhiler) [1812-1822] bu inançla katolik şenliklerini dile getirdi.

Hürriyetçilere duyduğu yakınlığı da Marzo 1821’de (mart 1821) [yalnız 1848’de ve bir tek defa yayımlanmıştır] ortaya kondu, il Cinque Moggio (Beş Mart) [1821] ise özlü ve güçlü bir eserdir. Bir şaheser sayılan bu şiir kitabında Manzoni Napolyon’un ölümünün ona ilham ettiği düşünceleri açıklar

. İl Conte di Carmagnola (Carmagnola Kontu) [1816-1819] ve Adelchi (1820-1822) adlarındaki iki tarihî dramında da tam bir romantik yazardır

. Zaman ve mekân birliği kuralına uymadığı bu iki eserinde dile getirdiği ateşli yurtseverlik duygulan ve halk yığınlarını en iyi anlatan bir yazar olarak gösterdiği başarı bu iki eserinin halk tarafından çok tutulmasına yolaçtı.

En büyük eseriyse, tarihî romanı Promessi SposPdir (Nişanlılar) [I. basımı 1825-1827; gözden geçirilmiş ikinci basımı 1840-1842].

Manzorni’nin bu eserinin üslûbu XIX. yy. İtalyan yazarlarının pek çoğu için bir örnek oldu.

Yazarın ikinci dereceden bazı eserleri de vardır; tarihî bir araştırma olan Storia della Colonna İnfame (1840), yaşayan ve konuşulan toscana dilinin İtalya’nın milli dili olması gerektiğini belirttiği Dell’Unita della Lingua e dei Mezzi di Diffonderla (Dil Birliği ve Yayma Araçları Üstüne) [1868] adlı deneme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir