Alessandro Stradella

Alessandro Stradella İtalyan şarkıcısı ve bestecisi (Napoli 1645-Cenova’da öldürüldü 1682). Oldukça fırtınalı geçen duygusal hayatı Niedermeyer ve Flotow’un operalarına konu oldu, Stradella, XVII yy.ın Alessandro Stradellaönemli bestecilerinden biri sayılabilir.

Eserleri, elyazması olarak Modena, Napoli, Venedik, Roma, Berlin, Münih, Dresden, Viyana, Paris, Brüksel, Oxford, Cambridge kütüphanesinde bulunmaktadır. Lirizmiyle. armoni ve biçim araştırmalarıyla aryanın, oratoryonun ve kantatın gelişmesine hayli katkıda bulundu. Stradella’ da anlatım kaygısı ön plandadır.

Eserlerinde zengin melodiler, bol şarkılar yer alır. Konçertino yerine konçerto grosso kullanarak, önem verdiği senfoniyi değişik bir kalıpla sundu. Bütün bunlar, onun yenilik eğilimini ye Napoli okulunun en seçkin temsilcilerinden biri olduğunu gösterir.

Başlıca eserleri: oratoryolar (San Giovanni BattiUa, Santa Editta, Regina d’inghilterra v.b.), operalar (Florida, Trespolo Tutore, Biante v.b.). Ayrıca senfoniler, sonatlar, şarkılar, düo’lar, kantat’lar besteledi. Bu arada, ona mal edilen ünlü bir ekilise havası»nın, aslında Niedermeyer’in eserine nazire olarak bestelendiğini de belirtmek gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir