Alexander William Kinglake

Alexander William Kinglake (1809-1891), İngiliz devlet adamı. 1835’te Yakındoğu’ya bir yolculuk yaptı. Bu gezi sırasında müslümanların gelenek ve görenekleri üstüne edindiği bilgileri daha sonra Eothen: or Traces of Travel Brought Home from the East (Eothen: veya Doğu’dan Yurda Getirilen Yolculuk İzlenimleri) [1844] adlı eserinde topladı.

Tabiata yakınlığı, şiiri, alaycılığı ile dikkati çeken bu bir ciltlik kitap önemli bir Alexander William Kinglakeseyahatname olarak kabul edilir. Kinglake 1845’te Cezayir’e gitti. Orada general A. 3. Leroy da Saint-Arnaud kumandasındaki bir fransız birliğine katıldı.

1854’te İngiliz ordusu ile Kırım’da bulundu ve Alma ırmağı savaşına tanık oldu. Kırım’daki İngiliz kuvvetleri başkumandanı lord Raglan’ın dul karısının isteği üzerine bu savaşı anlatan bir eser hazırlamaya başladı. Invasion of the Crimea (Kırım İstilâsı) [1863 – 1887] adlı eserini sekiz ciltte tamamladı.

Hiç bir ayrıntının unutulmadığı bu büyük eserin bazı yerleri hikâye üslubuyle yazılmış, bazı yerlerinde de titiz tasvirlere yer verilmiştir. Kinglake 1857 – 1868 arasında Avam kamarasında Bridgwater’ı temsil etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir