Alfred Henri Frederic Kastler

Alfred Henri Frederic Kastler 1921’de Ecole Normale Superieure’e girdi. Colmar lisesinde, daha sonra Bordeaux Fen fakültesinde (1931) öğretmenlik yaptı. 1941’de Ecole Normale’in fizik laboratuvarına döndü; orada genç araştırmacıları topladı ve yetiştirdi. Paris Fen fakültesinde profesör, Optik Enstitüsü konseyi başkanı, Bilimsel Araştırmalar Milli merkezi yönetim kurulu üyesi oldu; 1958’den sonra atom saati laboratuvarını yönetti.

Kastler, bilimsel çalışmalarını, ışık tayf çekimi usulleriyle Hertz dalgalara tayfçekimi usullerini birleştirerek yem gelişmeler getirdiği fiziksel optik olaylarının incelenmesine ayırdı.

Kastler ayrıca, kuvanta elektroniğinin ustalarından ‘biridir, özellikle 1950’de yardımcısı Jean Brossel ile ortaya koyduğu bir atom içindeki elektron topluluğunun evirtimini gerçekleştiren bir usulle tanınır; «optik pompalama» adıyla bilinen bu usul, cisimlerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi için düşünülmüş, sonradan maser amplifikatörleri ve laser ışını yayıcılarında çok önemli bir uygulama alanı bulmuştur; ayrıca hassas magnetometrelerde ve atom saatlerinde de faydalanılır.

Kastler ayrıca, G. Bruhat’ın Traite de Physique (Fizik Üstüne inceleme) adlı kitabındaki optiğe ayrılmış kısmı yeniden gözden geçirdi ve düzeltti. Nobel fizik ödülünü kazandı.

Alfred Henri Frederic Kastler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir