Amyant Nedir,Nerelerde Kullanılır,Tehlikeleri 

Amyant tel nedir ne için kullanılır,Amyant Nedir,Nerelerde Kullanılır,Günümüz teknolojisi ateşe, ısıya, elektrik ve kimyasal etkilere dayanıklı ürünlere gereksinme duymaktadır.

Bundan dolayı bugün kullandığımız en modern materyaller eski bir maddeye dayanmaktadır asbest (amyant), çeşitli liflerden oluşmuş, sert yapılı bir mineraldir.

Amfibol ve serpentin kayalarından çıkarılan asbest, maddelere ateşe, ısıya kimyasal aşınmaya ve elektrik akımına karşı dayanıklılık kazandırmak için kullanılan liflerin üretiminde kullanılan bir grup mineralin genel adıdır.

Amyant Nerede Çıkarılır

Amyant en çok Sovyetler Birliği’nde, Kanada’da, Birleşik Devletlerde, Güney Afrika, Yugoslavya ve Avusturalya’da çıkarılır.

Amyant ihtiva eden altı bilinen mineralin dışında, beş tanesi amfibol grubundandır.

Bunlar amosite, anthophyllite crocidolite, tremolite ve actinolite’dir.

Tek serpentin tipi yeşil veya sarı lifli mineral chrysotile olarak adlandırılır.

Yararlı olmasından dolayı ticari olarak en çok kullanılan asbest mineralidir.

Benekli yeşil serpentin kayalarının üzerinden akan damarlar (bir yılanın rengine benzediği için bu şekilde adlandırılmıştır) halinde görülebilir.

Amyant’ın Yapımı ve Kullanımı 

Önce topraktan çıkarılan chrysotile, dayanıklı fakat nazik görünmesine rağmen (ipek gibi) bunu yalanlar bir kolaylıkla saç kalınlığındaki lifler haline getirebilirler.

Chrysotile ve diğer asbest türleri 1000 derece F üzerindeki ısılara kadar dayanıklıdırlar.

Amyant tamamen inerttir, yani paslanmaz veya diğer aşınmalara sebep olacak kimyasal değişimlere dayanıklıdır.

Buna ek olarak, yüksek dielektrik (yalıtkan) dayanıklılığa sahiptir yani yüksek voltaja karşı dayanıklıdır.

Tüm bu sebeplerden dolayı, amyant, elektrik ve ısı izolasyonlarında, ateşe dayanıklı ve aşındırıcı kimyasal işlerde kullanılan temel maddedir.

Amyant’in Tehlikeleri 

Amyant lifleri, yarım inçten daha az veya daha uzun lifler halinde üretilmiştir.

Amyant levhalar, boru ve çatı kaplamaları için liflerin kil, çimento ve asfalt gibi bağlayıcılarla preslenmesi sonucu elde edilir.

Aynı zamanda kısa lifler, elektrik ve ısı izolatörü olarak kullanılacak asbest kağıdını yapmak için kil, sodyum silikat çözeltisi veya silikon reçinesi ile de birbirine bağlanabilirler.

Uzun lifler ateşe dayanıklı elbiselerin, perde ve battaniyelerin yapımında kullanılan dokuma haline getirilebilirler.

Aynı zamanda bunlar pamuk veya tel ile birlikte dokunarak, fren astarları (balataları), debriyaj kenetlenme yüzleri ve ısı muhafazaları (saç kurutma makinası ve tost makinasında olduğu gibi) gibi yüksek ısıya maruz kalan koruyucu yüzeylerin yapımında kullanılan, keçeler elde edilir.

Birçok yerde kullanılması nedeniyle amyanta mucize madde gözüyle bakılabilir.

Fakat şanssızlık eseri olarak, işleme, taşınım ve amyant türlerinin kullanımı sırasında etrafa dağılan mikroskopik amyant tozu ciddi bir şekilde sağlık için tehlike teşkil etmektedir.

Solunum yoluyla alınan amyant lifleri, akciğerlerde yerleşerek akciğer dokusunu tahrip etmekte ve fibrosis adı verilen hastalığa sebep olan g| lifli bir doku oluşturmaktadır.

Amyant tozunun sebep olduğu fîbrosis-Asbestosis genellikle öldürücü olmakta ve başka bir akciğer kanseri türüne neden olmaktadır.

1961’de asbestosis’le’ilgili ilk bulguların ortaya çıkışından önce, yapımcılar, ve tüccarlar arasında amyant moda haine gelmişti.

Müteahhitler büyük ölçüde amyantlı yapı malzemeleri kullanıyorlardı ve hatta çocukların oyun çantalarına kum yerine amyant tozu konduğu durumlar bile olmuştu.

Son zamanlarda, bilim adamları amyantlı ısı muhafazaları kullanılarak yapılmış saç kurutma makinalarının sağlık için tehlikeli olduğu konusunda şüpheye düşmüşlerdir Fren astarlarında kullanılan asbestin çürümesi kara yollarımızda amyant kirliliğinin en temel sebebidir.

Bununla birlikte bugün birçok asbestosis (amyantın sebep olduğu hastalık) kurbanı, II. Dünya Savaşı sırasında tersanelerde çalışan ve amyantla uğraşan 4,5 milyon kişi arasındadır.

Bir cevap yazın