Anadolu Ajansı,Tarihçesi

Anadolu Ajansının Tarihçesi,1965’ten beri ajansın genel müdürlüğünü yürüten Attila Onuk, AP Genel Başkanı Demirel’e yakınlıkla, hatta örgütü, özellikle ilk MC hükümeti döneminde (1975-1977) muhalefete karşı iktidar safına çekmekle suçlandı.

Anadolu Ajansının Tarihçesi

1978’de Ecevit hükümeti kurulunca, Attila Onuk ve Yönetim Kurulu, sert bir tutumla karşılaştı.

Onuk, kendiliğinden görevi bırakmayınca Maliye Bakanlığı, ajans ortaklar Genel Kurulunu olağanüstü toplantıya çağırdı.

31 mart 1978’de toplanan Genel Kurul, yeni bir yönetim kurulu seçti. Bu yeni kurulda Kemal Aydar, Emin Karakuş, İsmail Sivri, Ahmet Kahraman ve Aytekin Yıldız yer aldılar.

Eski Yönetim Kurulu, Genel Kurul toplantısını terkederek mahkemeye başvurdu.

Ama olumlu sonuç alamadı. Attila Onuk ertesi gün görevden alınıp yerine İzzet Sedes atandı.

Onuk mahkemeye başvurduysa da bir sonuç elde edemedi, öte yandan, AA’nın hesaplarını gözden geçiren maliye müfettişleri, Attila Onuk’u kendini yurt dışındaymış gibi göstererek dövizli maaş almakla suçladı.

Maliye Bakanlığı Onuk’u mahkemeye verdi. İzzet Sedes, 9 haziran 1978’de görev den çekilince AA genel müdürlüğüne Aytekin Yıldız atandı.

Ajans bünyesindeki bu değişiklikler muhalefeti, özellikle AP’yi kızdırdı. Muhalefet bu değişiklikleri «işgal» olarak niteledi, ikinci MC hükümeti kurulunca (1979) A. Yıldız görevden alınıp yerine A. Onuk atandı. 12 Eylül 1980 Harekâtından sonra Onuk görevden alınıp Cevdet Tanyeri genel müdür yapıldı.

Turgut özal hükümeti 1984 yılında gazeteci Hüsamettin Celebi’yi AA genel müdürlüğüne atadı.

Bir cevap yazın