Anadolu Kulübü Tarihi

Anadolu Kulübü Tarihi 1926 yılında Atatürk’ün direktifi ile, parlamento üyelerine bir buluşma yeri sağlamak için Ankara’da kurulan bir dernektir. Kulup, Cumhuriyetin ilk yıllarında önce Ankara’da Merkez Bankası’nın üst katında ayrılan bir bölümde faaliyete geçmiş, daha sonra da Yenişehir semtinde eski başbakanlardan Haşan Saka’nın ev: satın alınarak buraya nakledilmiştir. Anadolu Kulübü’ne girebilmenin temel şartı, parlamento üyesi olmak veya parlamento üyeliği yapmış bulunmaktı. Ancak, daha sonraları yönetim kurulu kararıyla yüksek dereceli memurların kulübe üye olabilmeleri kabul olundu.

Büyükada Anadolu Kulübü, İkinci Abdülhamid döneminde bir İngiliz avukatı olan Pears tarafından İngiltere’deki “Yacht Clup” ün bir şubesi olarak açılmıştı. Pears, bunun için önce Büyükada’da Lebbe adındaki bir şahsın köşkünü satın aldı. Bir süre sonra bu binanın yanındaki Jcomi Oteli yanınca 125.000 İngiliz lirası sermayeli bir şirket kuruldu.

1908’de yanan otel binasının yerine Anadolu Kulübü’ nün eski binası (Kuleli bina) inşa edildi. Merkezi Ankara’da bulunan Anadolu Kulübü, 1938’de Yacht Clup’un bina ve tesislerini satın aldı ve kulübün İstanbul şubesi Büyükada’da açıldı. 1953 yılına kadar kulüp Lebbe’nin köşkü (sarı bina), Zarifi’nin evi (beyaz ev) ile büyük binadan kuleli bina) ve bahçeden oluşuyordu.

Bu tarihte beyaz ev yıkılarak yerine beton bir bina inşa edildi (1956). Bu binanın 51 odası (hepsi banyolu, telefonlu, soğuk-sıcak hava tertibatlı), 400 kişilik bir restoranı ve salonlan vardı. Ayrıca çocuk bahçesi, tenis kortu ve 1963’te hizmete giren plajı, Kulüb’ün tesisleri arasındadır. 13 Ağustos 1979’da Büyükada’da çıkan yangında Anadolu Kulübü’ne ait binaların büyük bir bölümü enkaz haline geldi. Bu yangında Akasya Oteli, Sümer Palas ve Yat Külübü de tamamen yanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir