Andre Antoine Kimdir,Hayatı

Andre Antoine Kimdir,(1858-1943) Fransız tiyatro yönetmeni,yazarı. Gaz şirketinde memurdu; 1887’de Theatre-Libre’i kurdu, genç fransız yazarlarının ve büyük yabancı yazarların eserlerini oynattı.

Sahneye koyuşun gerçeğe uygun düşmesi için büyük bir titizlik gösteriyor, en ince ayrıntılara bile dikkat ediyordu.

1891’de Theatre-Libre, Strasburg bulvarındaki Menus-Plaisirs tiyatrosunun binasına taşındı, yöneticilikten ayrılan Antoine da, Theatre-Libre topluluğu ile çeşitli turnelere çıktı, bu arada Türkiye’ye de uğradı (1894). 1897’de.

Menus Plaisirs’in yöneticiliğine geçtikten ve bu tiyatroya, Theatre-Antoine (Antoine tiyatrosu) adını verdikten sonra tekrar Türkiye’ye geldi ve Beyoğlu’ndaki Odeon’da temsiller verdi.

Theatre-Antoine’da da, sanat anlayışını uygulayarak Fr. de Curel, E. Brieux, G. Courteline gibi fransız yazarlarının eserlerini oynadı, birçok yabancı eseri sahneye koydu:

Sudermann’dan Ehre (Şeref),G.Hauptmann’dan Die Weber (Dokumacılar), Shakespeare’den Kral Lear (King Lear), Tolstoy’dan Karanlığın Kudreti v.b. 1906’dan 1913’e kadar, Paris’te Odeon tiyatrosunu yönetti, olağanüstü bir faaliyet gösterdi ve birçok ilgi çekici yenilik getirdi.

Fakat, bu denemeler sonunda tiyatro iflas edince, o zamanki İstanbul Belediye başkanı Cemil Paşanın (Topuzlu) davetini kabul ederek İstanbul’da bir konservatuvar kurmak için tekrar Türkiye’ye geldi ve bugünkü Şehir tiyatrosunun temeli olan Dârülbedayii Osmanî’yî kurdu.

Birinci Dünya savaşı patlak verince Fransa’ya dönmek zorunda kaldı,(Information’da) ve hatıralarını .yazdı (bu hatıraların Türkiye ile ilgili bölümleri Chez les Turcs [Ankara, 1965] adıyla yayımlanmıştır).

Fransız tiyatrosu üzerinde derin bir etki bırakan Antoine’ın sanat anlayışı, J. Copeau’nun ve Cartel tiyatrolarının natüralizme karşı çıkan tepkisi baş gösterinceye kadar sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir