Antigone – Sokrates

Antigone Yun. mit.Oedipus’un kendi anası İokaste’den doğma kızı,Sophokles’in en büyük trajedilerinden birinin kahramanı Oidipus efsanesinden alınmıştır. Thebai kralı Kreon, kendi vatanına karsı savaşan Polyneikes’in gömülmesini yasaklamış ve bu yasağa karşı gelenin ölüm cezasına çarptırılacağını ilan etmiştir.

Fakat Antigone bu emri dinlemez, kız kardeşi ismene’nin öğütlerine kulak asmaz. Kendi deyişiyle «nefret etmek için değil sevmek için» doğmuştur.

Yüksek bir görevin çağrısına uyarak kardeşinin cesedini gömer. Kralın karşısında da bu davranışıyle öğünür, vicdanının «yazılı olmayan sarsılmaz kanunlar» mı Devletin yüksek menfaatine ve siyasi kanuna karşı savunur.

Devlet kanunlarına uyan Kreon, oğlu Haimon’un (Antigone’nin nişanlısı) şiddetli itirazlarına ve kâhin Tiresias’ın tehditlerine aldırmayarak Antigone’yi mahkum eder.

Gerçi daha sonra bu kararından vaz geçer ama, artık iş işten geçmiş, Antigone ölmüş, Haimon intihar etmiş, Kreon’un karısı Eurydike de umutsuzluğa kapılarak canına kıymıştır. Bu trajedi, kişilerin gerçekliği ve düşüncelerdeki dokunaklı yücelikle şüphesiz Sophokles’in en güzel eseridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir