Antonio Canaletto Kimdir?

Antonio Canaletto Kimdir,(1697-1768),İtalyan ressam.

Antonio Canaletto Hayatı

1719’da Roma’ya gitti; orada Gian Paola Pannini ve J.B. Tiepolo ile tanıştı; Salvatore Rosa’nın etkisi altında desenler ve yağlıboya resimler yaptı. 1721 veya 1722’de Venedik’e döndü.

Hakkında az şey bilinen ömrünü bu şehrin güzelliklerini belirtmekle geçirdi. Yaptığı resimlerde dış görünüşleri gerçeğe uygun olarak işledi.

Düzmece manzara resmi geleneğinden ayrıldı. Böylece Carot ve izinden yürüyenlerin Öncüsü oldu. 1746’dan 1748’e kadar Londra’da bulundu, kısa bir ayrılıktan sonra, 1751’de tekrar bu şehre döndü. Thames nehrinin, Vauxhall bahçesinin.

White Hall’un, Eton college’in resimlerini yaptı. Bu tablolar Windsor, Hampton Court galerilerinde ve National gaile ry’de bulunmaktadır. Eserleri İtalya’da olduğu kadar Avrupa’da da çok arandığı halde Canaletto, tablolarını ancak titiz bir çalışmadan sonra teslim ederdi. Canaletto’nun tablolarının sayısı bini aşar.

Başlıca eserleri şunlardır; Venedik’te Salute Kilisesi ve Venedik’te Büyük Kanalın Ağzı (Louvre’da); Roma’da Colosseum’un Görünüşü (Borghese galerisinde); Bucintoro’nun Denizdeki Nişan Törenine Gidişi ve Gergi Kontunun Venedik’te Şahane Karşılanışı (Ermitge’da); Roma’da Corsini sarayında; San Marco Meydanı, la Piazetta San Marco, Rialto Köprüsü; eski bir rivayete göre San Rocco Okulu (National gallery) adlı eserinde kişiler Tiepolo’nun elinden çıkmıştı.

Canaletto desenleri Viyana’da Albertina’da ve Paris’te Ecole Nationale Superieure des Beaux arts’da bulunmaktadır. Bundan başka çok aranılan otuz bir tane ıslak kazı çalışması vardır, öğrencisi olan yeğeni Bernardo Bellotto’ya Küçük Canaletto denir.

 Antonio Canaletto Eserleri

Antonio Canaletto

Antonio Canaletto

Antonio Canaletto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir