Antonio Sacchini

Antonio Sacchini İtalyan bestecisi (Floransa 1730-Paris 1786). Napoli’de, Loreto konservatuvarında Durante’den ders gördü.

5 Sesli intermezzalar besteledi: Fra Donato (1756), İl Giacatore (1757); Napoli’nin değişik tiyatroları için operabuffa’lar yazdı (L’Olimpia Tradita [Aldatılmış Olympia]), ayrıca Piccini’nin komedilerine şarkılar ekledi.

1761’de San Carlo tiyatrosunda ilk operası Andromaca temsil edildi. Sacchini, Napoli’den ayrılarak Venedik’e, Padova’ya ve Milano’ya gitti, temsil edilen Alessandro Severo, Alessandro nelle İndie (İskender Hindistan’da) gibi operalarıyle öyle bir başarıya ulaştı ki, öğretmenlik mesleğini bırakmak zorunda kaldı. Tekrar Napoli’ye döndü.

1770’te, Venedik’te, Ospedaletto konservatuvarımn kapella yöneticisi oldu. Almanya’ya gitti, Münih’te (Scipione in Cariagena [Scipio Kaıtaca’daj), Stuttgart’ta temsiller verdi, sonra on yıl Londra’da kaldı, 1781’de Paris’e yerleşti. İngiltere’de on kadar opera besteledi.

Fontainebleau şenlikleri için hazırladığı son operaları pek tutmadı. Eserlerinde melodi daima ağır basar. En başarılı eseri Edipo a Colono’dat (Oidipus Kolonai’de).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir