Antonio Vivaldi Kimdir,Hayatı ve Eserleri | Besteci Biyografi |

Antonio vivaldi hakkında bilgi,Antonio Vivaldi Kimdir,Kızıl Papaz (il Prete Rosso) denir.

İtalyan bestecisi (Venedik 1678 – Viyana 1741).

Antonio Vivaldi Hayatı ve Eserleri

Babasından keman dersi aldı. Legrenzi’den ders gördüğü sanılır.

1703’te papaz oldu, Venedik’te Ospedale della Pieta Müzik seminerinde keman öğretmenliğine getirildi (1703-1740).

Burada, her türlü Antonio Vivaldimüzik ve çalgı karışımını denemeye elverişli ses ve çalgı unsurları elinin altındaydı.

Virtüöz kemancı ve orkestra yöneticisi veya emprezaryo olarak, İtalya ve Avrupa’da birçok yolculuk yaptı, Amsterdam’a, Viyana’ya v.b. gitti.

Çalgı müziği bakımından, Vivaldi’nin çağdaşları üstündeki etkisi gerçekten çok büyüktür; ona solocu konçertoların gerçek yaratıcısı gözüyle bakmak yanlış olmaz.

Klasik öncesi senfoninin de, onun opera uvertürlerinden ve Pieta orkestrası için yazdığı 50 concerti ripieni’lerinden çıktığı da bir gerçektir.

Çağdaşlarının küçümsediği opera müziği türünde bulduğu biçimler, ritim ve tema yenilikleri, çağdaşı ve bir sonraki nesil bestecilerinin (J.-S. Bach, Handel, Tartini, G. M. Alberti, Locatelli, J. J. Quantz, J.-M. Leclair, J. Aubert v.b.) eserlerinde yansır. J.-S. Bach, bestecinin eserlerine duyduğu ilgiyi, konçertolarından onunu, belki de on birini uyarlama suretiyle ispat etti; Vivaldi, çalgı için yazdığı eserler kadar bol ve önemli ses müziği, kutsal ve din dışı eserler de besteledi: 554 çalgı eseri, bu arada 2 veya 3 çalgılı 75 sonat. 23 sinfonie, çeşitli çalgı karışımları için 454 konçerto (en önemlileri: Estro Armonico [1712], La Stravaganza [1712’ye doğr.], içinde Mevsimler Süiti bulunan il Cimento dell’Armonia [1725’e doğr.]), 1711-1739 arasında meydana çıkan 45 opera ve oratoryo, 40 büyük kutsal müzik eseri (re majör Gloria, Beatus Vir, Dixit Dominus, Laudate Pueri v.b.).

Bir cevap yazın