Apa Çarpışması

 Apa Çarpışması,(28 Ekim 1919) Asileri Konya yönüne gitmekten alıkoymak için, Apa doğrultusundan birtop mermisi atıldı. Aldıkları emniyet önlemleriyle Apa üzerine yürüyüşe geçildi. Küçük bir çarpışmadan sonra Apa’ya girildi. Halk köyü bırakarak kaçmıştı.

Asiler ise, daha önceden yakın köylere çekilmişti. Kaçan köylüler, süvariler tarafından köylerine döndürüldüler. Kuvvetin büyük bölümü köye geldikten sonra yemek molası verdi. Bu sırada Akviran, Hatunsaray, Orhaniye ve dolaylarındaki köylerde toplanan asiler ani bir baskınla yemek molası veren askerlere saldırdılar.

Yarbay Arif birliklerine emniyet düzeni aldırmış ve öyle yemek yenmeye başlamıştı. Yemek yiyen birlik çabuk toparlandı ve asilerle şiddetli bir çarpışma başladı. Yarım saat kadar süren çarpışmadan asiler perişan bir halde köyden kaçtılar. Elebaşılarından Hüseyin oğlu Ömer, Avşalı Tahir de vardı. Öğleden sonra zaman ilerlediği için, birlikler geceyi Apa’da geçirdi.

29 Ekim 1919’da Ali beyoğlu höyüğü’ne gidildi. Apa çarpışmalarından yılan asiler, elebaşıları Delibaş ile birlikte kaçmış olduklarından, köyün muhtarı ve köyün ileri gelenleri, Yarbay Arif kuvvetlerini karşıladılar. Bu sırada Konya’dan gelmiş öğüt kurulu da köyde bulunuyordu.

Köy meydanında halk uyarıldı. Yarbay Arif kuvvetleri buradan Çumra’ya hareket etti. Burada kısa bir dinlenmeden sonra Konya’daki kaygıyı gidermek için gece yarısı (30 Ekim 1919), Konya’ya hareket etti.

Sabaha karşı Konya’ya gelmişlerdi. Halk sabah karanlığında gelen kuvvetleri, Bozkır asileri sanarak valiye haber ulaştırdılar. Daha sonra durumu öğrenen halk, sevinmeye başladı. Yarbay Arif birlikleri, halka morai, asilerin tarafına da gözdağı vermek için Konya içinde yürüyüşe çıktı.

O gün akşama kadar birliğin noksanları giderildi. Geceyarısı yeniden Alibeyoğlu höyüğü’ne dönüldü. Dinek Köyü yönüne harekete geçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir