Arı Kovanı,Özellikleri

Arı Kovanı Arılar için yapılan barınak.Kovan en eski çağlardan beri bilinmektedir; Eski Mısırlılarda Yardı; bunlar, bir bölgede çiçek mevsimi geçince arıların çiçek özü toplamaya devam edebilmesi için, kovanlarını çiçek mevsiminin daha geç başladığı yerlere taşırlardı. Kovanlar, ya sabit raflı veya portatif çerçeveli’dir.

Arı Kovanının Özellikleri

Birincisi, sabit bir tahta kutudan ibarettir; portatif çerçeveli kovan, içi boş bir ağaç kütüğü veya tahıl sapından koni şeklinde örülmüş bir sepet, yere konmuş bir tahta taban üzerine ters çevrilir.

Daha çok pratik olan ikinci usulde kovan, üst üste yatay bölmeleri Yeya yan yana dikey bölmeleri (çerçeveleri) bulunan bir sandık gibidir.

Bölmelerin sayısı istendiği kadar artırılabilir. En modern ve yaygın kovan Dudent ve Langstrothe tipi kovanlardır.

Anasız kovan

İşçi arılar, kovan’ın ana arısız kaldığını yarım saat içinde farkeder. O zaman hemen kurtarma hücrelerinin yapımına girişir.

Birbirine bitişik üç petek gözünün arasındaki bölmeleri kaldırır ve eğer ellerinde üç günden az yaşlı kurtçuklar varsa, onları bu ana peteklere yerleştirir ve arı sütüyle besleyerek bunlardan ana arı taslağı elde etmiş olur.

Elde körpe kurtçuk yoksa bu sefer işçi arılar anlaşarak yumurtlamaya başlar (eğer kovandaki bütün eski yumurtalar harap olmuşsa hemen hepsi yumurtlar).

Ne var ki bunların yumurtaları döllenmemiş olduğu için hepsinden erkek arı çıkar; sonunda kovan söner. (Kap arısı denen arı çeşidinde kovan’ın kurtulma ihtimali vardır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir