Arı Sütü,Bileşimi,Özellikleri,Bileşimi

Arı Sütü,Özellikleri,Kraliçe arının beslenmesi için işçi arıların özel salgı bezlerince hazırlanan özel bir sıvı. Son derece besleyicidir.

Arı Sütü,Özellikleri
Arı Sütü,Kraliçe arının beslenmesi için işçi arıların özel salgı bezlerince hazırlanan özel bir sıvı. Son derece besleyicidir.

Gerek işçi, gerek kraliçe arılar (beyan) aynı larvalar arasından çıkarlar.

Büyük petek gözlerine yerleştirilmiş bu türden bir kaç larva, arı sütü ile beslenerek, kraliçe arı biçiminde gelişmesi sağlanır.

Arı Sütünün Bileşimi

Arı sütü; yaklaşık % 66 su, % 14.5 karbonhidrat, % 4.5 lipid, %13 aminoasit, B grubu vitaminlerinin tümüne ek olarak A, D, C, E vitaminleri, biyolojik aktif maddeler, önemli bazı mineral maddeler ve bir miktar da tespit edilemeyen maddeler içerir.

Bunun dışında 10 temel amino asitten (esansiyel) sekizini de (metionin, lösin, lizin, valin, fenil-alanin, treonin, triptofan, izolösin) doğal hormon ve enzimleriyle içermektedir.

Metabolizma için çok önemli olan panteik asit (pantheic acid), asetilkolin (acetylcholine), protein, bağışıklık sistemini güçlendiren bir yağ asidi olan 10-HDA (10-Hydroxy-2 Decanoic Acid), sepanin asit (sepanine acid), hastalıkların iyileşme döneminden sonra sindirimi düzenlemek ve iştahı açmak için çok ideal olan oleik asit (oleic acid) içerir.

Bir cevap yazın