Aulus Cornelius Celsus Kimdir?

Aulus Cornelius Celsus Kimdir? Augustus zamanının hekim ve bilgini. Sezar devrinde Verona’da doğduğu tahmin edilir. Eserlerinde belirlediği ve özel bilgilere ihtiyaç gösteren ameliyat ve âletler hakkında yaptığı açıklamalardan Celsus’un aynı zamanda bir operatör olduğu sanılır.

Başlıca eseri olan ve özellikle çok duru bir üslupla yazılan De Arte Medica (Hekimlik Sanatı Üzerine), icra Aulus Cornelius CelsusAulus Cornelius Celsustarzı ve esası bakımlarından gerek eskiden gerek kendi zamanında uygulanan hekimlik hakkında, çok güzel bilgi veren bir belge niteliğindedir. Sağlık kuralları hakkındaki bölümü ise ayrıca ilgi çekicidir. Hippokrates’ten bu yana yunan ve roma kimya tarihi üzerindeki bilgilerimizi Celsus’a borçluyuz. Bu nedenle kendisine TIBBIN CİCERO’su denir.

Diğer eserleri: De Febribus Liber. De Balneis, Epistolae Duae de Medicina Quae Exstant cum Medicis Antiçuis (Ateşli Hastalıklar ve Tıbbi Banyolar üzerine) [Venedik. 1857].

Celsus metodu, Celsus tarafından düşünülen bir sistotomi (mesaneyi deşme) metoduna verilen ad.

Celsus dörtkenar, Celsus’a göre iltihabın varlığını gösteren başlıca dört belirtiye (kızartı. şiş, sıcaklık ve ağrı) verilen ad.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir