Azapkapı Tarihi

Azapkapı Tarihi Atatürk Köprüsü’nün Galata kara temelinin başladığı yerdeki semtin adıdır. Adını, eskiden aym semtteki Sokullu Mehmed Paşa Camii’nin hemen önünde bulunan “Azab Kapısından almıştır.

Bizans döneminde Galata surları Topkapı’dan Haliç Tersanesi’ne kadar uzuyordu. Bu sebeble bu dönemde Azapkapı semti meskun değildi. Ancak mevcut çeşitli iskelelerden ve bu arada Azab Kapısı’ndaki iskeleden Bizans ile olan ulaşım sağlanıyordu. Bu semtin iskanı Bizans’ın son yıllarında başladı. Osmanlılar zamanında ise hızla devam etti.

Günümüzde semtteki tarihi ve önemli yapılardan belli başlıları şunlardır: Azapkapısı Camii (Sokullu Mehmed Paşa Camii -1577’de Mimar Sinan tarafından yapıldı), Azapkapısı Çeşmesi (1732/33 yılında Saliha Sultan tarafından yaptırıldı), Saliha Sultan Sıbyan Mektebi (çeşmeyle birlikte yapıldı), Saliha Sultan Sebili (çeşmeyle birlikte yapıldı), Azapkapısı Hamamı (bu çifte hamam Sokullu Mehmed Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı.

Halk arasında “Yeşildirek Hamamı” diye de bilinir ve günümüzde de işlemektedir), Sokullu Mehmed Paşa Medresesi (caminin müştemilatındandır). Günümüzde mesken sayısı bir hayli azalmış ve semt çeşitli iş yerleri, imalathane ve dükkanla dolmuştur. Burası çeşitli tarihlerde (1715, 1796) büyük yangınlar geçirmiş her seferinde harap olan yerler yeniden inşa edilmiştir., Son şehircilik hareketleri semtin görünüşünü bir hayli değiştirmiştir.

İstanbul’da ilk tramvay hattı da 1872’de Azapkapı ile Beşiktaş arasına döşenerek işletmeye açılmıştır. 1836 yıllarında da II. Mahmud devrinde Azapkapı ile Unkapanı arasında bir köprü kurulmuş ve bu köprünün açılış merasiminde padişah ve elçiler hazır bulunmuştu. Bu köprünün eni iki araba ile yüklü beygir ve yanlarında da birbirlerine dokunmadan yayaların geçebileceği kadardı. Küçük gemilerin geçebilmesi için açılır kapanır gözleri vardı. Adına da “Hayratiye Köprüsü” denmişti.1925’lerde de Azapkapı’da bir köprü inşası için girişimlerde bulunuldu. Son olarak Haşim İşcan’ın belediye başkanlığı sırasında yonca yaprağı ve alt-üst geçit yapılarak Unkapanı, Perşembe pazarı, Şişhane, Aksaray yönlerindeki trafik sıkışıklığı bir ölçüde ferahlatılmıştır.

Azapkapı Yangınları

1715’de Galata yangınında sabahın erken saatlerinde Azapkapı’da başlayan yangın şiddetli yağmur neticesi söndü.
18 Nisan 1797 gecesi Azapkapı’da çıkan yangın yedi saat devam etti. Söndürme işinde çalışan subay ve neferlerden otuz kırk kişi yaralandı.
20 Temmuz 1807 de Galata’da çıkan bir yangında Azapkapı’daki Sokullu Camii yanarak zarar gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir