Baklava Alayı Nedir?

Baklava Alayı Nedir,Her Ramazan ayının 15. günü yeniçerilere Hırka-i Şerif alayından sonra saray mutfağından baklava dağıtılması dolayısıyla yapılan törene verilen addır.

Kanunî Sultan Süleyman döneminden kalma bir gelenekti. O gün, Topkapı Sarayı’ndaki Hırka-i Saadet dairesi ziyaret edilir, bu sebeple daire önünde bekleyen yeniçerilere, on nefere bir tepsi hesabıyla saray baklavası dağıtılırdı.

Silâhdar Ağa, Birinci Orta neferleri arasında yazılı bulunan padişah için iki tepsi baklava alırdı. Sonra her ortadan iki nefer gelerek kendilerine ait baklava tepsilerini futalarının düğüm yerlerinden yeşil boyalı sarıklara geçirirlerdi.

Böylece bütün asker baklavalarını aldıktan sonra gürültülü bir şekilde alaylarla kışlalarına giderlerdi. Tepsilerle futalar ertesi gün saray mutfağına iade edilirdi. Yeniçeri Ocağı’nın yozlaşmasından sonra baklava alayı da aynı sona uğradı.

Futa ve tepsiler “Baklavalar o kadar güzeldi ki, futaları da tepsileri de birlikte yedik!” denilerek saraya gönderilmez oldu.

Alay sırasında etrafa sataşmalar, saldırı ve yağmalar baş gösterirdi. Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasından sonra, önceki dönemlerde her yıl İstanbul halkının eğlencesi olan bu alay da tarihe karışmış oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir