Bakteriyolojik Nedir?

Bakteriyolojik Nedir,Mikrop savaşının askeri strateji uzmanlarını yüzyıllar boyunca adeta büyülemesine karşılık modern kimyadaki gelişmeler araştırmacıların laboratu varda öldürücü bir patojen ya da hastalık taşıyıcı organizma sınıfını sentez etmelerine olanak sağladı.

Ancak kimyasal ajanların tersine biyolojik silahlar, savaş alanında büyük ölçüde hiç kullanılmamıştır. Savaşta biyolojik maddeler kimyasal olanlara göre bir çok avantajlara sahiptir.

Canlı organizma olmaları nedeniyle bunlar hızla ürerler ve geniş bir hedefi kaplamak için birkaç tanesi yeterlidir. Bir diğer avantaj, çoğu kimyasal spreylerin aksine, biyolojik ajanların varlığını belirleyecek fizyolojik işaret ya da görülür hareketler göstermemesidir.

Hastalık taşıyıcı ajanlar ise normal olarak saatler ile haftalar arasında değişen bir yumurtlama devresi geçirirler ve bundan sonra öldürücü etkinlik kazanırlar.

Kimyasal saldırıda ise yıldırım hızıyla etki görülür. Bu faktör gerçek operasyon gerekleri açısından askeri bir dezavantajdır.

Bakteriyolojik Savaş Alanındaki Böcekler

Hastalık taşıyıcı füzeler olmaları yanında enfekte leşler, orta çağda düşman su kaynaklarını zehirlemekte de kullanılırdı.

Daha sonraları Napolyon civardaki askeri birlik ve sivillere sıtma bulaşacağını umarak, kuşatma altındaki Mantua (İtalya) kenti etrafındaki arazileri su altında bıraktı. Fransızlarla kızılderililer arasındaki savaşlarda Fransızlar karşı tarafta çiçek hastalığı yaymaya çalıştılar.

Ancak mikrop savaşındaki yaygın olmayan ve genellikle sonuç vermeyen bu denemeler, savaş boyunca doğal olarak ortaya çıkan hastalıklardan doğan kargaşa yanında çok önemsizdir.

Savaş alanları adeta doğal hastalık doğurucu yerlerdir ve son zamanlara kadar doğal salgınlar, gerçek muharebelere oranla daha çok ölüme yol açmaktaydı.

Bakteriyolojik Böceklerin Yayılması

Her tür mikroorganizma, virüs bakteri, mantar, riketsia-laboratuvarlarda yetiştirilebilir ve askeri amaç için adapte edilebilir.

Biyokimyasal gelişmeler sonucunda çeşitli bakteri veya virüslerin karışımı olan organizmalar sentez edilebilmiş ve hatta aşırı zehirleyici değişik bakteri kültürleri bulunmuştur. Etkinlik için biyolojik ajanda enfeksiyon verimi yüksek ve ısı, gün# ışığı ve kuraklığa direnç özelliği bulunmalıdır.

Ayrıca, hastalığa karşı doğal bağışıklık bulunmayan bir bölge seçilmelidir. insanlara yönelik mikrop savaşının esas adayları kolera, tifüs ve çiçektir.

Ayrıca düşman gıda kaynaklarına saldırıda faydalı olan patojenler de vardır. Örneğin şarbon ve bruselloz hem insanları hem de besi hayvanları dahil belirli hayvan türlerini etkiler.

Bu hastalıklar çok çeşitli yollarla dağılabilir. Gıda ve su kaynaklarını zehirlemek, uçaklardan sprey şeklinde veya bomba olarak atılmak suretiyle yayılırlar. Bu silahlara karşı en iyi savunma günümüzde koruyucu giysi ve sığmaklar, bağışıklık programları ve koruyucu sağlık tedbirleridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir