Bangkok

Bangkok,Tayland’ın başşehr.,Aynı zamanda da Güneydoğu Asya’nın en önemli kentlerinden biri olan, Çao Phraya ırmağının doğu kıyısında, Tayland körfezinden 40 km kadar içerde yer alan Bangkok’un nüfusu 5 716 779’dur (batı kıyısındaki sanayi yerleşmesi Thon Buri’yi de içeren çevre belediyelerle birlikte).

BangkokTay dilindeki adı Krung Thep (Melekler Kenti) olan, XIX. yy’da ulaşımda kullanılan kent içi su kanallarıyla “Doğu’nun Venedik’i” diye ün salan Bangkok, son yıllarda büyük değişiklikler geçirmiştir.

Kanalların çoğu kapatılarak, asfalt caddelere dönüştürülmüştür. Yağışlı mevsimde (mayıs-ekim aylar arası) sık sık sellerden zarar görmektedir.

Günümüzde Bangkok halkının çoğu Taylandlı olmakla birlikte, ticaretle uğraşan Çinlilerin sayısı da oldukça yüksektir.

Yakın dönemde büyük modern yapı ve gökdelenler yapılmasına karşın, sayıları 400’ü bulan buddha dini tapınaklarıyla, tarihsel görünümünü oldukça korumaktadır.

Çok sayıda Birleşmiş Milletler kuruluşunun bölgesel merkezi olmasının yanı sıra, önemli bir eğitim ve kültür (Çulalongkorn, Kasetsart, Thammasat, Mahidal, vb. üniversiteleri) merkezidir.

Bangkok aynı zamanda da ülkenin başlıca sanayi merkezidir. Çevre bölgelerden gelen ürünlerin işlenmesine dayalı sanayi tesisleri arasında çeltik, kereste, şeker, kâğıt, dokuma, sigara, sabun, kibrit fabrikaları ile metalürji tesisleri sayılabilir. Turizm önemli ölçüde gelişmiştir.

Kent, Tayland’ın ulaşım sisteminin de merkezidir: Irmak kıyısında, Bangkok’a 7 km uzaklıkta yer alan Klongtoi limanından, ülke dış ticaretinin % 90’ı yapılır; Dan Muang uluslararası havalimanı, ülkenin en büyük havaalanıdır.

Başlangıçta küçük bir tarım kasabası olan Bangkok, 1782’de Çakri sülalesinin kurucusu Çao Phraya Çakri (Rama I) tarafından başkent yapıldı.

Rama I döneminde Vat Po ve Vat Fra Keo (“Zümrüt Buddhası tapınağı”) tapınaklarım içeren surlarla çevrili alanda Büyük sarayın yapıldığı kent, Mongkut (Rama IV) döneminde (1851-68) de önemli din dışı yapılarla donatıldı. XX. yy’da, özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında hızla büyüdü.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir