Batı Samoa

Batı Samoa Büyük Okyanus’un ortalarında, Yeni Zelanda’nın yaklaşık 2.900 km kuzeydoğusunda yer alan adalar zinciri üzerinde kurulu bağımsız bir devlettir. Savaii ve Upolu bu zincirin iki önemli adasıdır. Upo-lu’nun kuzey kıyısındaki Apia başkenttir.2.831 km2.161.300 Nüf.

Diğer küçük adalarla birlikte ülkenin yüzölçümü 2.831 km2’dir. Batı Samoa doğuda, ABD’ ye bağlı Amerikan Samoası ile komşudur. Nüfusu yaklaşık 160 bindir ve bunun 33 bin kadan Apia’da yaşar. Upolu ve Savaii volkanik adalardır.

Yanardağlar günümüzde etkin değildir; ama yeryüzeyi lavlarla kaplı olduğu için, Savaii’nin büyük bölümünde tanm yapılamaz. Savaii’de dağlann yüksekliği 1.800 metrenin üzerine çıkar. Kıyı kesimi dışında hemen hiç düzlük yoktur.

Her iki adada da krater gölleri, hızla akan ırmaklar ve çağlayanlar vardır. Özellikle kasırgalar mevsimi olan aralık ve mart aylan arasında çok yağmur yağar. Topraklan verimli olan adalar sık tropik bitkilerle örtülüdür.

Batı SamoaAdaların halkını, Yeni ZelandalI Maori ler’le akraba olan Polinezyalılar oluşturur Buralarda az sayıda Avrupalı ve Çinli de yaşar. Yaygın olarak İngilizce konuşulur. Eğitim parasız olup, 7 ile 15 yaş arasında zorunludur.

Adalıların başta gelen uğraşı tarımdır. Halk, domuz ve tavuk besler, meyve ve sebze yetiştirir. Batı Samoa’ da plantasyon denen büyük çiftliklerde hindistancevizi, kakao ve muz yetiştirilir. Kerestecilik, balıkçılık ve turizm küçük ama gelişen sanayilerdir. ABD, Yeni Zelanda ve Japonya, Batı Samoa’nın ticaret yaptığı başlıca ülkelerdir. Havayollan Apia’yı Amerikan Samoası’ndaki Pago Pago ile Fiji’deki Suva’ ya bağlar.

Batı Samoa Tarihi

Upolu’ya ve Amerikan Samoası’ndaki Tutui la’ya 1722’de ilk kez ayak basan Avrupalı, Hollandalı Jacob Roggeveen’dir. Savaii Adası bu tarihten çok sonra, 1787’de keşfedilebil di. 1830’larda, Londra Misyoner Derneği’nin propagandasıyla halkın çoğu Hıristiyan oldu.

Ardından, adalara Katolik ve Protestan misyonerler de geldiler. 1899’da Almanya, ABD ve İngiltere, aralarında anlaşarak Batı Samoa’yı Almanya’nın, doğudaki adaları ise ABD’nin yönetimine bıraktılar. 1914’te I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte, Yeni Zelanda askerleri ülkeyi işgal etti.

Savaştan sonra Batı Samoa’yı Milletler Cemiyeti adına Yeni Zelanda yönetti; 1947’de Birleşmiş Milletler gözetimi altına girdi, 1962’de bağımsızlığına kavuştu. 1976’da Birleşmiş Milletler üyesi olan Batı Samoa, aynı zamanda İngiliz Uluslar Topluluğu’nun bir üyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir