Bayağı İspinoz Kuşu

Bayağı İspinoz Kuşu Uzunlukları yaklaşık 15 cm, erkeklerin gaga üstü siyah, tepesi, ense ve boyun yanları mavimsi bozdur. Sırtı pas renginde, kuyruksokumu yeşil, kuyruğunun kenar tüyleri beyaz, kanatları siyah ve beyaz çizgilidir. Dişiler ve yavrular daha soluk, kahverengimsi boz renkleri ile ayırt edilir.

En çok bulunduğu yer Avrupa’dır. Bazı yerlerde serçeden bile daha sık rastlanan bayağı ispinozun (Fringilla coelebs) üreme bölgesi Afrika’nın kuzeyine, Asya’nın orta kesimlerine kadar yayılmıştır. Erkeklerin renkleri parlak, tepeleri mavimsi bozdur. Hem erkeklerin, hem de dişilerin kanatlarında enine beyaz çizgiler vardır. Çalılara ve ağaç dallarındaki çatallara yaptıkları yosunla döşenmiş yuvalarına Nisan ayından itibaren dişiler 4 – 5 adet yumurta bırakırlar. Kahverengimsi olan bu yumurtaların üstünde koyu mor ile kahverengi karışımı benekler ve çizgiler vardır.

İspinozgiller 

Yeryüzüne dağılmış en geniş kuş familyalarından biridir (Fringillidae). Sayısı 120’yi aşan türlerinden biri ya da bir kaçı hemen her ülkede görülebilir. Bu gruptaki kuşların yalnız birkaçı ispinoz adıyla tanınırken, diğerleri çeşitli adlar almıştır. Özellikle iskete, saka, florya ve kanarya gibi kuşlar yaygın olarak tanınırlar. Bir çoğu serçe iriliğinde, gagaları kısa fakat güçlüdür. Gaga yapıları tohumları kırıp yiyebilmelerini sağlar. Birçoğu tohumların yanı sıra böceklerle de beslenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir