Benjamin Britten Kimdir?

Benjamin Britten Kimdir Piyanist, orkestra şefi ve Besteci.(1913-1976).Önde gelen İngiliz bestecilerinden Benjamin Britten operalar, orkestra müzikleri ve İngiliz halk şarkılarının düzenlemelerini de içeren birçok beste yaptı.

Benjamin Britten Hayatı

Bu şarkıların ve bestelerin çoğunu dostu tenor Peter Pears için yazmıştır. Aynı zamanda seçkin

Benjamin Brittenbir piyanist ve orkestra şefi olan Benjamin Britten verdiği konserlerde kendi yapıtlarının birçoğunu Pears ile birlikte seslendirdi.

Edward Benjamin Britten, Suffolk bölgesindeki Lowestoft’ta doğdu. Beş yaşındayken beste yapmaya başladı. Besteci Frank Bridge’ in öğrencisi olan Britten, eski ustasının onuruna 1937’de Frank Bridge’in Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler’besteledi.

Bridge ile çalıştıktan sonra Krallık Müzik Yüksekokulu’ na girdi. Burada bir başka ünlü bestecinin, John Ireland’in öğrencisi oldu. Bu okulda Bir Çocuk Doğdu’yu besteledi. 1930’larda radyo, tiyatro ve İngiliz belgesel filmleri için müzik yazdı. Britten II. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarını, ABD’de, şair W. H. Auden ile çalışarak geçirdi. 1943’te İngiltere’ye dönerken gemide, erkek çocuk sesleri ve arp için Dini Şarkılar Töreni’ni besteledi.

Britten 1945’te Londra’da sahnelenen ilk operası Peter Grimes ile, ünlü besteciler arasına katıldı. Peter Grimes, Suffolk’ta bir balıkçı kasabasında geçen yabanıl ve ürkünç olayların öyküsüdür. Baş kişisi Peter Grimes mutsuz, yalnız, toplumca anlaşılamayan ve sevilmeyen bir balıkçıdır. Britten’in en güzel parçalarından bazıları bu operada yer alır.

Britten’in operaları arasında, çocuklar için yazdığı ve izleyicilerin de katılabileceği Bir Opera Yapalım (1949), Herman Melville’in yapıtından esinlendiği Billy Budd (1951), Kraliçe II. Elizabeth’in taç giymesi dolayısıyla yazdığı Gloriana (1953), Shakespeare’in aynı adlı oyunundan esinlenerek bestelediği Bir Yaz Gecesi Rüyası (1960), Henry James’ten esinlendiği Yürek Burgusu (1954) ve Thomas Mann’ın ünlü yapıtından esinlenerek bestelediği Venedik’te Ölüm (1973) sayılabilir.

Gençler İçin Orkestra Rehberi (1946), Britten’in 17. yüzyıl İngiliz bestecisi Henry Purcell’in müziğine olan hayranlığını gösterir. Purcell’in bir teması üzerine bestelediği bu parça tüm orkestra çalgılarının sırasıyla tanıtıldığı çeşitlemelerden oluşur.

Benjamin Britten Eserleri

Britten’in en beğenilen koro yapıtlarından biri kalabalık bir koro ve orkestra için bestelediği Savaş Requiemi’dir (1962). Britten’in müziklerinin çoğu Peter Pears ile birlikte 1947’de başlattığı Aldeburgh Festivali için bestelenmiştir.

Benjamin Britten 1976’da, ölümünden kısa bir süre önce Aldeburgh Baronu unvanını almıştır.

Britten, Lucretia’nin Kaçırılması (1946), Albert Herring (1947), Billy Budd (1954), The Turn of the Screw adlı eserleriyle opera sanatına yenilikler getirdi. Ayrıca birçok eseri daha vardır. Çocuk sesi ve arp için A Ceremony of Carols (Çocuk İlâhileri Töreni); solocular, koro ve orkestra için İlkbahar senfonisi; Rimbaud’nun şiirleri üzerine illuminations, konçertolar ve yaylılar için iki dörtlü; Dilenciler Operası’nın (1948) yeni bir düzenlemesi; Gloriana Operası (1953); Noye’s Fludde (1958); Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası (1960); piyano için bir konçerto (1954); tenor, yedi obbligato, çalgı ve orkestra için gece müziği (1958); solocular, koro ve orkestra için bir kantat (1959).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir