Bernhard Kellermann

Bernhard Kellermann (4 Mart 1879, Fürth, Bavaria Krallığı – 1951 17 Ekim) Alman yazar ve şair. Seyahate çok düşkün olan bir insandı. Eserlerinden birçoğunun konusunu kendi ülkesinden çok başka ülkelere ait edindiği bilgilerden aldı.

Birinci Dünya savaşından önce Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yaşadı. Bu yaşayışının hikayesini iki kitapta topladı: Der Krieg im Westen (Batı’daki Savaş) [1915] ve Der Krieg im Argonnemald (Argonnerwald’deki Savaş) [1916].

İkinci Dünya savaşından sonra Doğu Berlin’de Kulturbunde zur demokratischen Erneuerrung Deutschlands’un (Almanya’nın Demokratik Yenilenişi îçin Kültür Birliği) kuruluşuna katıldı, öldüğü zaman bu kurumun başkan yardımcısıydı, ölmeden bir yıl önce Doğu Alman hükümeti kendisine ödül vermişti.

En ünlü romanı: Der Tunnel’dir (Tünel) [1913], Ayrıca Yester und Li (Yester ve Li) [1904], Der Neunte November (Dokuz Kasım) [1920], Die Stadt Anatol (Anatol Şehri) [1932]: Das blaue Band (Mavi Kurdele) [1938], Wendlandsumkehr (Wendlandt’ın Dönüşü) [1939] ve Totentanz (ölüm Dansı) [1948] adlı, eserleri de önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir