Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Akdeniz bölgesinin Göller yöresinde; Türkiye’nin üçüncü büyük gölü; 651 km² yüzölç.; denizden 1 116 m yükseklikte, 10 m kadar derinliği olan gölün suları tatlıdır.

Beyşehir Gölü’nün Coğrafi Özellikleri

Beyşehir GölüKarstik bir bölgede bulunan Beyşehir gölü kaynak sularıyla beslenir. Fazla sularmı Çarşamba suyuna ve Suğla gölüne akıtır.

Gölün güneydoğu ucundan çıkan Çarşamba suyu Konya ovasını sular. Gölden çıkışında, Beyşehir kasabası yakınında taştan yapılmış 15 gözlü bir regülatör bulunur.

Bataklık bitkileri tadını bozduğu için gölün suyu içilmez. Gölün tabanı neojen göl tortularıyla doludur. Beyşehir Gölü üzerinde ortalama olarak 33 tane irili ufaklı ada vardır. Gölde su seviyesine göre ada sayısı da değişmektedir. Ancak bu değişim pek önemli değildir.

Beyşehir Gölü Adaları

İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent adalarıdır. Gölde bol miktarda Sazan Balığı, Aynalı Sazan, Turna, Levrek, Kadife Balığı vardır. Beyşehir Gölü Milli Parkı kapsamında koruma altındadır. Göl cıvarında çok miktarda Yaban Domuzu sürüler halinde bulunur.Gölde sazan balığı avlanır ve bir kısmı tuzlanarak ihraç edilir.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir