Bıldırcın

Bıldırcın 130 türü olan bıldırcınların 95 türü Eski dünya’da, 35 türü de Yenidünya’da dağılmıştır. Eskidünya bıldırcınları genellikle daha küçük yapılı ve sarımsı kahverengi gibi donuk, tek renkli kuşlardır.

Bıldırcının Özellikleri

BıldırcınBirçok türün ayaklan mahmuzludur, gagaları da Yenidünya bıldırcınlarınınki kadar güçlü değildir.

Hindistan ve Afrika’nın yerli kuşlarından olan bayağı bıldırcın (Coturnbc coturnix) 18 cm uzunluğundadır ve küçük bir kekliği andırır.

Sarımsı kahverengi tüyleri, yaşadığı çevreye uyum sağlayacak biçimde açıklı koyulu tüylerle kırçıllanmıştır.

Erkeklerin boynunda iki siyah şerit bulunur.

Gürültülü bir biçimde, hızla ve alçaktan uçan bu bıldırcın daha çok otların arasına saklanmayı seçer ve çok zorunlu olmadıkça uçmaz.

Bu yüzden genellikle ortalarda görülmeyen, yalnız sesleri duyulan bu kuşlar tahıl tarlalarında ve otlaklarda yaşar, tavuk gibi yeri eşeleyerek yem ararlar.

En sevdikleri yiyecekler buğday, arpa tanesi ve ayçiçeği çekirdeği gibi bitkisel tohumlar ile böceklerdir.

Dişi bıldırcın yumurtalarını bırakmak için bir tarlada ya da otlarla kaplı bir verde sığ bir çukur kazıp içini kuru otlarla döşer.

Tavuk, hindi, sülün, keklik, tavus kuşu gibi akrabaları içinde tek göçmen tür olan bayağı bıldırcın üreme mevsiminde uzun göç yolculuklarına çıkarak Asya, Avrupa ve Tü kiye’ye gelir.

Başta Orta Anadolu olmak üzere her bölgedeki tarla ve otlaklarda ürer; ağustos sonundan ekime kadar sürüler halinde yeniden Afrika’ya döner.

Afrika’nın doğusunda yaşayan mavi bıldırcın (Coturnix adamsoni), yalnızca 13 santimetreyi bulan uzunluğu ve 45 gramlık ağırlığıyla en küçük bıldırcın türüdür.

Yenidünya bıldırcınları genellikle daha canlı renklerle bezenmiş, biraz daha iri yapılı kuşlardır.

Gagalan Eskidünya bıldırcınları nınkinden daha güçlü, ayaklan mahmuzsuz dur.

Dişiler ile erkeklerin görünümü birbirinden farklıdır.

Bazı türlerin tepesinde, düz ya da öne doğru kıvrık olan uzun bir sorguç bulunur.

Bıldırcın
Bıldırcın
Bıldırcın

Bir cevap yazın