Bilgesu Erenus Kimdir?

Bilgesu Erenus Kimdir,Türk kadın oyun yazarı (Bilecik 1943).

Bilgesu Erenus Hayatı

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. 1965-1973 arasında İstanbul Radyosu’nda metin yazarı prodüktör olarak çalıştı.

Bilgesu ErenusTRT Radyo oyunları yarışmasında Evli Evine Köylü Köyüne adlı oyunuyla başarı ödülü kazandıktan (1970) sonra oyun yazmaya yöneldi. AST’ın sahnelediği ilk oyunu El Kapısı (1973) ile dikkati çekti,

TRT’te çalıştı. Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulunda görev aldı. Senaryoları, Devlet Tiyatroları, AST, Dostlar Tiyatrosu gibi, önde gelen tiyatrolarda sergilendi. Aynı zamanda sosyalist bir aydındır. Yazdığı yazılardan dolayı hakkında bir sürü dava açılmıştır.

Özgür Üniversite kurucularındandır. Ayrıca açlık grevleri gibi toplumsal olaylarda insanların insani şartları yaşaması konusunda yabancı aydınların ilgisini ve dikkatini çekmek için çaba göstermiş bir aydındır. Ressam ve şair Müştak Erenus’un eski eşidir. Oğlu Ali Erenus da bir müzisyendir.

Bilgesu Erenu Eserleri

Ortak (1976), Nereye Payidar? (1976), İkili Oyun (1982’de basıldı. Avni Dilligil Tiyatro ödülü 1978), Kaside (1980’de basıldı; Milliyet Sanat Dergisi Çocuk Oyunları Yarışması birincilik ödülü 1979).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir