Billy the Kid Kimdir?

Billy the Kid Kimdir,Kansas, Colorado ve New Mexico’da yaşadı.

Billy the Kid Hayatı

Söylentiye göre, annesine hakaret eden bir adamı bıçaklayarak ilk cinayetini on iki yaşında işledi. Dört yıl sonra adı üç kızılderilinin soyulması ve Billy the Kidöldürülmesi olayına karıştı.

1877’de New Mexico’daki Pecos vâdisinde inek çobanlığına başladığında, işlediği cinayetlerin sayısı 12’yi bulmuştu. 1878 Şubatında Lincoln idare bölümünde (New Mexico) sığırlar kaçırılınca, Kid düşman çetelerden birinin önderi olmayı hemen kabul etti ve birçok kanlı çatışmaya girişti.

1 Nisanda Kid ve beş arkadaşı şerif James A. Brady’yi ve bir milletvekilini öldürünce gerginlik arttı. Ağustosta Kid bir af teklifini reddeti ve 12 kişilik bir çetenin başına geçerek sığır kaçırmaya devam etti. Bu olaylar onu yeni cinayetlere itti.

1880’de Billy’nin eski arkadaşı Patrick F. Garrett şerif olunca Kid çetesine karşı savaş açtı. Billy, New Mexico’daki Sumner kalesinde Noel gecesi meydana gelen bir silahlı çatışma sonunda üç arkadaşıyla kaçmayı başardı, fakat kısa süre sonra yakalandı. 28 Nisan 1881’de Blady’nin katili olarak idam talebiyle yargılandı, fakat Lincoln cezaevinden gardiyanları öldürerek kaçtı. Sonunda tuzağa düşürülerek Sumner kalesine kapatıldı ve Garret tarafından vuruldu.

Billy’nin 21 cinayet işlediği söylenirse de bu konuda kesin bir bilgi yoktur. Kid zamanla bir efsane kahramanı haline geldi.

Hayat hikayesini ilk olarak 1882’de Garrett yazdı.

 

Billy the Kid

Billy the Kid

Billy the Kid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir