Bircilik Nedir,Felsefede Bircilik

Bircilik Nedir Varlığın bir tek cevherden meydana geldiğini ileri süren felsefe sistemi.

Varlığın iki cevherden (madde ve ruh) meydana geldiğini ileri süren ikiciliğe karşıt olarak bircilik, varlığı bir tek cevherden meydana gelmiş, bir, tek ve yalnız bir tek cevherden meydana gelmiş olarak görür.

Bu cevher kimi zaman madde cinsinden olur (maddeci bircilik, Epikuros ve Marx’ın maddeci birciliği). Kimi zaman ise ruh cinsinden olur (spiritualist bircilik, Hegel’in spiritualist birciliği).

Bu arada şunu belirtmeli: bu cevher, tanımı itibariyla tek olduğundan, onun üstüne söylenen her şey kolaylıkla spiritualist bircilikten maddeci birciliğe veya maddeci bircilikten spiritualist’e aktarılabilir.

(Msl. Hegel’in çözümlemelerinin ve formüllerinin çoğunu Marx da kullandı.) Aynı birci felsefenin, maddeci veya spiritualist yorumunun yapılabilmesi sık sık mümkün olur: msl.

Spinoza’nın felsefesi böyledir. Bu felsefenin formülleri Tanrı’ya olduğu kadar tabiata da uygun gelmektedir.

Bu yüzden de Spinoza panteist olarak görüldü. Bununla birlikte, bir birciliğin maddeci veya spiritualist olması, bilgi, eylem, bilim, ahlâk ve din sorunları karşısındaki teorik, özellikle de pratik tutumu bakımından önemsiz değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir