Bitkilerde Hücre Faliyeti

Bitkilerde Hücre Faliyeti,Gündüzleri karbondioksit emilerek oksijen dışarı atılır. Gün ışığı azaldıkça oksijen ve şeker oluşumu da azalır ve geceleri fotosentez işlemi durur. Bu noktada hücreler karbondioksit çıkararak oksijen birikimi yapar ve tıpkı hayvan hücrelerinde görülen işlem başlar.

Oksijen, gün boyunca fotosentez işlemiyle elde edilen fazla şekerin yakılmasında kullanılır. Böylelikle bitkinin büyümesi için kimyasal maddelerin hareketini sağlayan bir enerji elde edilir.

Bir bitki hücresinin yaşamı beş ayrı faaliyet içinde incelenir. Bunlar fotosentez, soluk al ip verme, protein elde edilmesi, suyun emilmesiyle artık maddelerin atılması olarak sıralanabilir, ilk üç faaliyet, hücre protoplazmanın parçalanması işlemidir.

Bir hücrenin büyümesi için ilk üç yapıcı faaliyetin, diğer ikisinden daha fazla olması gerekir. Yapıcı faaliyetler gündüz boyunca gerçekleşir, çünkü fotosentez işlemi için ışığa gerek vardır. Bitki hücreleri, gündüz boyunca süren fotosentez işlemiyle gece süresince canlılığını korur.

Bitki hücresi içinde bir başka faaliyet de, hücre duvarlarının oluşumudur. Hücre duvarları, çok ince selüloz ipliklerin çaprazlama birbirinin içine geçerek tabakalar oluşturmasıyla birbirinin içine geçerek tabakalar oluşturmasıyla meydana gelir.

Selüloz, su moleküllerinin yer değiştirmesiyle şeker moleküllerinin birbirine yapışması sonucu ortaya çıkar. Protoplazma büyüdükçe hücre genişler ve yeni selülozik lifler bu genişlemeyi sağlar. Zamanla hücre duvarı artık genişlemeyecek kadar sertleşir.

Bundan sonra hücre bölünerek, çekirdeğin yeni parçaları arasında duvarlar oluşur. Denizde yaşayan bazı bitki planktonlarda hücre patlayarak protoplazma yeni duvarlar örmek üzere kaçar. Bu durumda eski hücre duvarları, ölü bir kabuk meydana getirir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir