Böcekbilim Nedir,Böcek İnceleme Bilimi

Böcek Bilimi Nedir Zoolojinin böcekleri veya altıbacaklıları, daha geniş anlamda, karada yaşayan eklembacaklıları inceleyen bölümü.

Modern böcekbilimi, Malpighi’nin ipekböceği üzerindeki araştırmaları ve Swammerdam’ın Böcekbilimböceklerin başkalaşması hakkındaki gözlemleriyle XVII. yy.da başlar.

XVIII. yy.da Frisch ile Roesel von Rosenhof, eklembacaklılardan birçok hayvanın geçirdiği değişiklikleri ve bunların yaşantılarını açıkladılar. Ama bu yüzyılın en büyük gözlemcisi Reamur’dür (1683-1757).

Onun yazdığı Memoires Pour Servir a l’Histoire de s İnsectes (Böceklerin Tarihi Konusunda Araştırmalar) adlı eser, böcekbiliminin şaheserlerinden biridir. İsveç’te Charles De Geer (1720-1778) onu izleyenlerdendir.

Böcekler hakkındaki araştırmalara, o zamana kadar eksik olan ortak temeli, ünlü tabiat bilgini Linne sağladı.

Linne herkesçe kabul edilebilen bir sınıflandırma yaptı ve çift isimli bir adlandırma usulü koydu.

XVIII. yy.ın sonunda, Geoffroy, kınkanatlıların bacaklarındaki eklem sayısına, Fabricius ağız parçalarının benzerliğine göre sınıflandırma yaptılar.

Doğal familyaların yaratıcısı olan Latreille (1762-1833) böcekbilimine yakınlık (akrabalık) kavramını soktu ve bugünkü sistematik böcekbilimini kurdu.

Jean-Henri Fabre (1823-1915), ilk defa, gayet akıcı bir dille kaleme aldığı gözlemleriyle, halkı böceklerin yaşantısıyla ilgilendirmeyi becerdi.

Bugün, böcekbilimi tabiî bilimlerin en çok ilgi çeken kollarından biridir. Tarım alanındaki uygulamaları, büyük bir önem kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir