Boston – A.B.D.,Tarihi

Boston – A.B.D. Boston Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir.

Ayrıca New England olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu bölgesinin de resmi olmayan merkezidir.

İç nüfusu sadece 580.000 civarında olmakla beraber, Boston Metropolitan Bölgesi 6 milyona yaklaşan nüfusuyla Amerika Birleşik Devletlerinin 10 büyük nüfus merkezinden biridir. Nüfusunun % 55’i beyaz ırktan, % 25’i de siyahi ırktan oluşur.

Boston günümüzde bir eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezidir. M.I.T., Harvard Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Boston Koleji, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumları Boston ve civarında yer alırlar.

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi, Brigham ve Kadın Hastanesi, Massachusetts Genel Hastanesi, Boston Çocuk Hastanesi, Dana-Farber Kanser Enstitüsü ve Harvard Tıp Fakültesi bütün dünyadan hastaların tedavi amacıyla geldikleri ünlü tıp merkezleridir.

Ayrıca şehir Fidelity Investments, Putnam Investments ve Wellington Management gibi dünyaca ünlü yatırım fonlarının merkezlerini barındırmaktadır.

Boston Tarihi

Boston’un gerçek kuruluşu 1630’da vali John Winthrop’un gelişiyledir. Şehir kuzey Amerika’nın aydın merkezi ve koyu Protestan yuvasıydı; Kuzey Amerika İngiliz sömürgeleri tarihinde büyük rol oynadı.

1773’te İngiltere ile savaşa ve Birleşik devletlerin bağımsızlığına yol açan ayaklanma (Boston «tea-party») burada başladı.

Boston’da 1813’te İngilizlerle Amerikalılar arasın da bir deniz savaşı da oldu. Şehir hürriyet taraftarı soylu sınıfıyla öğünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir