Bozkurt Lotus Davası Nedir,Özeti

Bozkurt Lotus Davası Nedir Türk Bozkurt vapuru ile fransız Lotus vapurunun 2 ağustos 1926 tarihinde Ege denizinde Sığrı açıklarında çarpışmaları ve Bozkurt vapurunun batması üzerine başlayan milletlerarası dava.

Bozkurt Lotus Davası – Özeti

Bozkurt’un batması ve sekiz kişinin boğulması üzerine Lotus İstanbul’a gelince, Türk hükümeti Bozkurt kaptanı ile birlikte Lotus’un nöbetçi kaptanını da tutuklayarak tahkikata girişti.

Fransız hükümetinin buna itiraz ederek Türkiye’nin davranışının devletlerarası hukuka aykırı olduğunu bildirmesi üzerine, anlaşmazlığın halli için Milletlerarası Adalet divanına baş vuruldu.

Fransa, açık denizlerde işlenen suçlar hakkındaki soruşturmayı ancak geminin bağlı bulunduğu devletin yapabileceğini ileri sürdü.

Adalet divanı, açık denizlerde işlenen suçlar hakkında yalnız geminin bağlı olduğu devletin soruşturmada bulunabilmesi kuralının zorunlu ve mutlak bir kural olmadığına, ayrıca suçun etkisi Türk gemisinde görüldüğünden Türk hükümetinin ilgilenme hakkının bulunduğuna karar verdi ve davayı Türkiye kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir