Buenos Aires

Buenos Aires Adını Sevilla denizcilerinin koruyucusu Santo Maria de Los Buenos Aires’den alan Buenos Aires, 1776’da İspanyol kral naipliğinin merkezi oldu.

Şehir nispeten yavaş gelişti: 1780’de nüfusu ancak 24 Buenos Aires200 kişi. 1880’de ise 270 000 kişiydi. Göçmenlerin akınıyla Pampa’nın değerlendirilmesi, şehrin hızla gelişmesini başlattı.

Nüfusu 1904’te 951 800, 1914’te ise 1 574 800 kişi oldu. 1880’de 4 000 hektarlık bir alanı kaplayan şehir toprakları 1914’te 19 000 hektara yükseldi.

Buenos Aires her şeyden önce bir limandır. Derinliği yelkenlilerin yanaşmasına yeterli bir yerde kuruldu.

İlk liman Riachuelo deresinin denize kavuşması ve yamacın hafifçe sarplaşmasıyla (barranca) meydana geldi. Modern düzenlemelere 1882’de başlandı: Puerto Madero kazıldı, tahıl siloları yapıldı ve yukarı kesimdeki Puerto Nuevo düzenlendi.

Liman işlerine başka görevler de eklendi. Buenos Aires bir sanayi şehridir: besin (soğutucular, un ve bira fabrikaları) ve dokuma sanayii; deri sanayii; makine yapımı; küçük metalürji; çeşitli aletler.

İdari ve siyasi önemi, milli ve yabancı büyük işletmelerle, bankaların merkezlerinin şehirde toplanmasına yol açtı. Başkent toplam nüfusun yüzde 10’unu kapsar ve bu modern başkent ile Arjantin’in eski taşra şehirleri arasındaki nüfus yoğunluğu farkı artmaktadır.

Şehir Pampa’nın düz toprakları üzerinde gelişti; yerleşme kurallarına uygun olarak düzgün bir plana göre kuruldu; ama yapıların kurulduğu alanlar aralıklı olduğundan sınırlarını çizmek güçtür. 20 km’yi aşan caddeler vardır.

İlk İspanyol kuruluşunun mirasçısı olan şehir merkezi! Plaza de Mayo’yu çevreler; canlı küçük sokakları; en ünlüsü Colle Florida’dır. Katedral ile devlet başkanının sarayı da bu semttedir. İki köşegen ana cadde Julia A. Raca ve Roque Saenz Pena kuzeye ve güneye, uzun Rivadavia caddesiyse batıya doğru uzanır.

Liman yakınındaki iki mahallede (El Bajo ve La Boca) balıkçılar, gemiciler ve göçmenler barınır. İşçilerin oturduğu uzak kenar mahalleler küçük bağımsız şehirler halini almıştır: Quilmes, Ezeiza, Avellaneda. Bu işçi mahallelerinin bozuk yolları ve harap kulübeleri merkezin birkaç gökdeleni, Palermo ve Belgrano mahallelerinin lüks villaları ve aristokrat yatağı Alvear ana caddesiyle büyük bir tezat meydana getirir.

Buenos Aires ılıman iklim kuşağında bulunur. Yıllık ortalama sıcaklık 16, 9 derecedir, ortalama yağış miktarı ise 1. 027 milimetredir. En sıcak ay ortalama 23, 7 dereceyle Ocak, en soğuk ay ise ortalama 10, 5 dereceyle Haziran ayıdır. Kış aylarında bile sıcaklık çok nadiren sıfırın altına düşer ve kar yağışı çok nadir görülmüştür.

En çok yağış ortalama 122 milimetre ile Mart ayında görülürken, en az yağış ortalama 61 milimetre ile Haziran ayındadır.

Buenos Aires
Buenos Aires
Buenos Aires

Bir cevap yazın