Bülbül Kuşu

Bülbül Kuşu,Armoni zenginliği açısından eşsiz, duru ve güzel ötüşüyle tanınan bülbül (Luscinia megarhynchos) ötücü kuşların simgesi, şairlerin esin kaynağı olmuştur.

Bülbül Kuşu Özellikleri

Diğer kuşlar gibi yalnız gündüzleri değil geceleri de öter. Uzunluğu 15 cm’yi biraz aşan bülbülün gövdesinin üst bölümleri koyu, alt bölümleri açık kahverengi, kanadı ve kuyruğu ise kızıl kahverengidir.

Bülbül Kuşu Nerede Yaşar

Ardıç kuşlarıyla aynı familyadan olan bülbül kışı Afrika’da geçirdikten sonra baharda üremek için Asya ve Avrupa’ya göç eder.

Bülbüller özellikle rutubetli bölgelerde çalılarla kaplı korularda yuvalanır ve sık bitki örtüsü arasına gizlenirler.

Üreme döneminin sona erdiği Temmuz-Ağustos aylarında Afrika’ya dönerler. Bülbül yuvası kuru yapraklardan yapılmış bir çanak biçimindedir.

Yuvalarını genellikle ısırgan otları ve böğürtlen gibi ormanaltı bitki örtüsünü oluşturan sık çalılıkların arasına yaparlar. Dişi bülbül bu yuvaya zeytin yeşili renginde 4-5 yumurta bırakır. Yavruların göğüsleri kırmızı beneklidir.

Avrupa’nın kuzeydoğusu ile Sibirya’da üreyen ardıç bülbülü (Luscinia luscinia) de görünümü ve yaşamıyla bülbüle çok benzer.

Bu kuş da bülbül gibi geceleri öter, fakat sesi, gerçek bülbülün ötüşündeki yükselen tempoya ulaşacak kadar gür ve zengin değildir.

Bülbülle aynı familyadan olan kızılgerdana nar bülbülü de denir. Türkiye’nin güney bölgelerinde yaşayan arap bülbülünün gerçek bülbülle hiçbir akrabalığı yoktur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir