Bülent Ersoy Kimdir?

Bülent Ersoy Kimdir,Türk sanat müziği sanatçısı (İstanbul 1952).

Bülent Ersoy Hayatı Kısaca

Müziğe Kadıköy Musiki Derneği’nde başladı. Bebek Belediye Gazinosu’nda sahneye çıktı. Klasik türk sanat müziği sanatçısı olarak üne kavuştu. Pek çok 45’lik plak ve uzunçalar doldurdu; birçok kez altın plak ödülü aldı.

Bülent ErsoyKadın giysileri ve kadınsı davranışlarıyla ilgi çekerek çalgılı gazinolarda sanatını sürdürürken 1980 yılında kadın kılığıyla sahneye çıkması yasaklandı.

Sanatçı bunun üzerine İngiltere’ye giderek ameliyatla cinsiyet değiştirip kadın oldu. Ne var ki cinsiyet değişikliğini mahkemeye kabul ettiremediği için sahneye çıkmasına gene izin verilmedi.

Ancak gerçek soyismi Erkoç olan Ersoy’un soyadı Müjdat Gezen tarafından yumuşatılarak Ersoy olarak değiştirildi.rn1980 ağustos İzmir Fuarı’nda seyircilerden gelen tezahürat sonrası göğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açtı.

Eylül 1980’de Kordon’daki evinde bir hâkime hakaret edince tutuklanarak Buca Cezaevi’ne gönderildi.12 Eylül darbesi sonrasında Haziran 1981’de diğer travesti ve transseksüel sanatçılarla birlikte sahne yasağı aldı.

14 Nisan 1981’de Londra’da geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatıyla kadın oldu; ancak ‘pembe nüfus kağıdı’ alması yıllar sonra, sahne yasağını da kaldıran dönemin başbakanı Turgut Özal’ın öncülüğünde çıkartılan bir kanun sayesinde oldu.Bülent Ersoy yasaklı olduğu yıllarda çeşitli Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifi aldı.

1989 yılında Adana’da verdiği bir konser sırasında bir seyirciden gelen “Çırpınırdı Karadeniz” adlı isteği okumadığı için kurşunlanarak bir böbreğini kaybetti. En son albümünü 2002 yılında çıkartan sanatçı, halen çeşitli konserler vermektedir. Popstar Alaturka adlı şarkı yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.

1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru unvanıyla ödüllendirildi. Ulusal ve uluslararası birçok konser vermiş olup, kırk yıla yaklaşan sanat yaşamında pek çok ilke imza atan Bülent Ersoy, dünyaca ünlü yıldızların sahne aldığı salonlarda konserler vermiştir.

1980 yılında London Palladium’da ve 1983 yılında Madison Square Garden’da sahne alan ilk Türk sanatçısı oldu. Dario Moreno ve Ajda Pekkan’dan sonra Olympia’da konser veren ilk Türk sanatçısı olan Bülent Ersoy, elli kişiden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir